• 06 Mart 2021 12:13
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

DSÖ: Aşı pasaportu siyasilerin konusu, biz önermiyoruz

Bu haberi dinleyin
06 Mart 2021 DSÖ: Aşı pasaportu siyasilerin konusu, biz önermiyoruz

DSÖ: “Bir yıl sonrasını tahmin edebiliyoruz. Ama bu virüsün ortadan kalkacağı anlamına gelmez.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge,virüsünün 11 Mart 2020’de pandemi olarak ilan edilmesinin üzerinden bir yıl geçtiğini belirterekvirüsünün seyri ve aşı pasaportu tartışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2022’nin başında biter ama…

“2022'nin başında salgının sona ereceğine inanıyorum” diyen Kluge, “Ancak bunun virüsün ortadan kalkacağı anlamına gelmediğini” söyledi

Aşı pasaportu siyasi bir konu

DSÖ’nün aşı pasaportuna karşı olduğunu söyleyen Kluge, ancak konuyla ilgili tartışmalara bakılırsa bu galiba olacak” dedi

Kluge,’da yayınlanan Die Welt Gazetesi’ne yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“2021 bir başka covid yılı olacak. Ancak artık olayları daha iyi tahmin edip yönetebiliriz. 

Bir yıl sonra için artık çok daha fazlasını biliyoruz, araçlarımız, teşhis programlarımız ve bir aşımız var. Bu nedenle, 2022'nin başında salgının sona ereceğine inanıyorum, ancak bu virüsün kendisinin ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor.”

Kluge aşı pasaportu konusunun daha çok siyasi temelde gündeme getirildiğini, siyasilerin bu tür belgeleri savunup tanıtılmasından yana konuştuğunu belirterek ““Avrupalı ​​turistler yazlarında aşı pasaportlarına sahip olması neredeyse kaçınılmaz. Ancak DSÖ olarak bu konuda şüphelerimiz var. Bunları tavsiye etmiyoruz. Aşılamadan sonra bağışıklığın ne kadar sürdüğünü bilmiyoruz.rıca aşı pasaportu eşitsizliği daha da kötüleştiriyor ”dedi.