• 01 Haziran 2024 23:24
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Elle üst aramasını kabul etmeyen uçağa alınmayacak

Bu haberi dinleyin
01 Haziran 2024 Elle üst aramasını kabul etmeyen uçağa alınmayacak

AKP tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan yeni kanun teklifine göre havalimanlarında belli şartları kabul etmeyen yolcu uçağa alınmayacak.

AKP tarafından ulaştırma alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Teklifte havalimanlarındaki güvenlik alanına ilişkin düzenlemeler kapsamında i tüm yolcuların, güvenliğinin ihlal edilmemesiyle sınırlı olmak üzere, havaalanlarına ve hava araçlarına geçerken yanlarındaki eşyaları ile teknik cihazlarla ve gerektiğinde de el ile kontrol edilebileceğini ve aranabileceği belirtiliyor.

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler teknik cihazlarla yapılan kontrollerin sonuçlandırılamaması durumunda yolcunun kendisinin ve eşyasının elle aranmasını kabul etmediği takdirde ve hava aracına kabul edilmeyeceğini, bu durumda Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşma hükümlerinin saklı olacağını belirtti.

AKP tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan teklifte yer alan düzenlemeler şu şekilde:

- Havalimanı girişinde tüm yolcular cihazla aranacak. Cihazla aranmanın yetersiz kaldığı durumlarda elle arama yapılacak. Ancak kendisinin veya eşyasının elle aranmasını kabul etmeyen yolcu uçağa kabul edilmeyecek. güvenliği ile sınırlı olmak üzere özel güvenlik personeli genel kolluk nezaretinde eşya, kargolarda ve bagajlarda arama yapabilecek.

- Uçuş sırasında tehlikeli ve zorunlu durumlar dışında insan hayatını riske atacak eylemlerin cezası artarken bu çerçevede uçakta izinsiz yayın yapmak, telefon kullanmak, keyfi paraşütle atlamak gibi eylemlerin üst ceza limiti 500 bin TL'ye kadar çıkarılacak.

- Kılavuzluk ve römorkörcülük hizmeti verenler,lıkça belirlenen şartları sağlayamamaları veya verilen süre içerisinde şartları yerine getirememeleri durumunda ilgili sahada hizmet veremeyecek.

-kırı hareket edenlerelık veya liman başkanlığı tarafından 2 milyon TL'ye kadar para cezası uygulanacak.