• 24 Ekim 2021 00:08
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Erdoğan 10 büyükelçinin 'istenmeyen adam' ilan edilmesi için talimat verdi

Bu haberi dinleyin
24 Ekim 2021 Erdoğan 10 büyükelçinin 'istenmeyen adam' ilan edilmesi için talimat verdi

Cumhurbaşkanı Tayyip, Kavala ile ilgili bildiri yayınlayan, aralarında Türkiye’ninde kaynak pazarlarından’nın da olduğu 10 ülkenin Ankara büyükelçilerinin ‘İstenmeyen adam-Persona non grata’ ilan edilmesi için Dışişlerilığı’na talimat verdiğini söyledi.

Erdoğan "Talimatı Dışişleriımıza verdim, 'Bu 10 büyükelçinin bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini hemen halledeceksiniz' dedi.

Erdoğan, "Bunlar Türkiye'yi tanıyacak, anlayacak, bilecekler. Türkiye'yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler" diye konuştu.

Ne olmuştu

Almanya, Fransa, Hollanda, Amerika, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri cezaevinde tutuklu olan Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını isteyen ortak bir bildiri yayınlamıştı.

Bildiride şöyle deniyordu:

“Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz.”

Açıklamanın ardından 10 ülkenin büyükelçisi Dışişlerilığına çağrılmıştı.

10 ülkenin diplomatik misyon şefiyle görüşmenin ardındanlık, "Bağımsız yargı tarafından yürütülen hukuki süreçle ilgili bu hadsiz açıklamanın kabul edilemez olduğu, hukuki süreçlerin siyasallaştırılmasına ve Türk yargısına baskı yapmaya yeltenen bu açıklamanın reddedildiği, söz konusu açıklamanın Büyükelçilerin savunduğunu iddia ettikleri hukukun üstünlüğü, demokrasi ve yargı bağımsızlığına dakırı olduğu iletilmiştir" açıklaması yaptı.

İlk tepkiler: Hangi ülkeler ne dedi?

Cumhurbaşkanı'ın 10 ülke büyükelçisini 'istenmeyen kişi' ilan etmesi Avrupa'da da yankı uyandırdı. Fransa merkezli Euronews'in haberine göre, Avrupa medyası olayı önemli bir gelişme olarak duyurdu.

Norveç: "Büyükelçimiz sınır dışı edilmeyi hak edecek bir şey yapmadı"  

Almanya: Diğer 9 ülke yetkilileriyle 'yoğun görüş alışverişi' içindeyiz

Danimarka: İlkelerimiz ve ortak değerlerimiz konusunda hassas olmaya devam edeceğiz

İsveç: Olağan dışı bir tepki.'ın baskı altında olduğuna işaret ettiği yorumunu yaptı.