• 31 Ağustos 2021 12:47
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Ferhan Şensoy’u yitirdik, sanatın, aydın kimliği ve Türkiye’nin aydınlık yüzüydü

Bu haberi dinleyin
31 Ağustos 2021 Ferhan Şensoy’u yitirdik, sanatın, aydın kimliği ve Türkiye’nin aydınlık yüzüydü

 

Tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Çapa Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Yaşamını adadığı tiyatro oyunculuğu, yazar vr yönetmenliği, sinema filmleri, televizyon programları, çevirileri ve kendi yazdığı kitaplarıyladın sıfatının hakkını veren faaliyet gösterdiği her alanda Türkiye’nindınlık yüzü olan Ferhan Şensoy, iç kanama nedeniyle yatırıldığı hastanede 2 Temmuz'dan beri tedavi görüyordu.

Ferhan Şensoy'un vefat haberini, kendisinin kurduğu 'Ortaoyuncular' tiyatro grubu Twitter'dan duyurdu.

Şensoy için 2 Eylül Perşembe günü Beyoğlu Ortaoyuncular Tiyatrosu'noda tören düzenlenecek.

Ferhan Şensoy kimdir?

Ferhan Şensoy 26 Şubat 1951'da Samsun Çarşamba'da doğdu. Annesi ilkokul öğretmeni, babası belediye başkanıydı.

İlk yazdığı skeçler 1970 yılında Devekuşu Kabare'de oynanmaya başladı. Galatasaray Lisesi'nde okudu. 1970 yılında Çarşamba Lisesi’nden mezun oldu.

1971 yılında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşadı. 1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada'da tiyatro eğitimi aldı. 1975'te En İyi Yabancı Yazar ödülünü aldı, 1975'te Türkiye'ye döndü.

1976’da Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nda Dur Konuşma Sus Söyleme adlı oyunda rol aldı. 1976'da ilk televizyon skeçlerini yazmaya başladı, Ali Poyrazoğlu'yla beraber rol aldı, bu skeçlerin birinde, bir garson rolüyle ilk kez televizyona çıktı.

Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu'nda oyunculuk yaptı. 1976 senesi içinde, TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda çeşitli skeçler yazdı.

1978’de, ilk kitabı Kazancı Yokuşu’ yayınlandı, Kızını Dövmeyen Dizini Döver ile ilk kez bir film çalışması yapan Şensoy,nı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu’nu kurdu ve kendi eseri olan, İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol aldı ve yönetmenlik yaptı.

Yine 1978'de, yazdığı Bizim Sınıf adlı televizyon dizisi ikinci bölümden sonra öğretmenlerin manevi şahsiyatını tezyif ettiği gerekçesiyle TRT'de yasaklandı. Evdekiler ve Giyim Kuşam Dünyası televizyon dizileri de yayından kaldırıldı.

1979'da, TRT'de, kendi yazdığı Sizin Dershane dizisinde oyunculuk yapan Şensoy,fer Feray Tiyatrosu’nda da yine kendi yazıp yönettiği ve müziklerini yaptığı Hayrola Karyola oyununda rol aldı.

Stardust Gece Kulübü’nde, yazdığı Dedikodu Şov isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası'yla sahneleyen Şensoy,nı kulüpte, Arda Uskan'ın yazıp, Fuat Güner'in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol aldı.

1989'da Kel Hasan Efendi'den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul'dan devraldı. Hasan Efendi’nin kavuğunu 2016 yılında Rasim Öztekin’e teslim etti. Şensoy, kavuğu teslim ettiği Rasim Öztekin’den 5 sonra vefat etti.

1985’te yönetmenliğini Yavuz Özkan'ın yaptığı Büyük Yalnızlık filminde Sezen Aksu ile birlikte oynadı.

1990'da, Pierre Henri Cami’nin yaşamı ve yapıtlarından yola çıkarak yazdığı Yorgun Matador’u yönetti.

1991'de Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu oyununda yönetmenlik ve oyunculuk yaptı, Şensoy’un İstanbul'u Satıyorum adlı eseri, Tomris Uyar tarafındance’ye çevrildi.

1991'de Güle Güle Godot’yu ve Show TV için yaptığı, Varsayalım İsmail dizisini yeniden yazan Şensoy, yayınlanan Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı kitabı ile birkez daha Nokta Dergisi’nin Doruktakiler Ödülü’nü kazandı.

1992’de,ce Bilmeden Hepinizi I Love You kitabı yayınlanan ve yazdığı ve yönettiği, Fikret Kızılok'un müziğini yaptığı, Köhne Bizans Operası’nda oynadı.

Ferhangi Şeyler, Sidney ve Melbourne'de sergilendi.

1993’te, yeniden yazdığı Parasız Yaşamak Pahalı oyununu sahneye koyan ve Alper Maral ile birlikte müziklerini yapan Şensoy, Şu Gogol Delisi adlı oyununu Türkçe olarak yeniden yazdı.

Avni Dilligil En Özgün Oyun Ödülü alan oyun Derya Baykal’a, Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getirirken, Canan Göknil’e de, Avni Dilligil En İyi Giysi Ödülü’nü getirdi.

Güle Güle Godot ve Denememeler aldı iki kitabı yayınlanan Şensoy’un, Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı oyunu amatör bir Türk tiyatro topluluğu tarafından New York'ta sergilendi.

Devam eden Ferhangi Şeyler gösterileriyle, Altın Objektif Ödülü’ne layık görülen Şensoy bu dönemde, atv’de Kaybet-Kazan isimli bir yarışma programının sunuculuğunu yaptı.

Kanal D televizyonunda, Bağımsız Federe Ferhan Şensoy Televizyonu isimli haftalık bir program yapan Şensoy’un Güle Güle Godot adlı eseri, Paris'te amatör bir tiyatro topluluğu tarafından Fransızca’ya çevirerek, Adieu Godot ismiyle oynanırken, Hayrola Karyola oyunu da, Yugoslavya'da Prizren Kültürevi Türk Tiyatrosu’nda oynandı.

Haneler oyununu yeniden yazan ve Antalya Devlet Tiyatrosu’nda sahneleyen, daha sonra da, Anca Visdey’nin Femme-Sujet isimli oyununu, Fransızca’dan Türkçeye, Aptallara Güzel Gelen Televizyon Dizileri adıyla çeviren Şensoy, Altın Frekans Ödülü’nü kazandı.

1999 senesinde, eşi Derya Baykal için, Şu An Mutfaktayım adlı tek kişilik kadın oyununu yazan Şensoy, Haziran 1999'daın İletişimcisi Ödülü’nün sahibi oldu. 1999'da Ferhangi Şeyler oyunu 1400. ve Felek Birgün Salakken oyunu 450. gösterilerine ulaşan Şensoy, Avni Dilligil En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı.