• 27 Eylül 2023 00:59
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Fiyat artışı Almanların seyahat isteğini azaltmadı

Bu haberi dinleyin
27 Eylül 2023 Fiyat artışı Almanların seyahat isteğini azaltmadı

Seyahat sektörü için iyi haber: Artan fiyatların tatil yapma isteğini azaltmadı. İnsanlar seyahatten vazgeçmek yerine yolculuktan tasarruf ediyor. 

Yüksek enflasyona ve ekonomik krize rağmenın yüzde 90'ı önümüzdeki yıl en az 2023'teki kadar seyahat etmeyi planlıyor, hatta üçte biri daha fazlasını planlıyor. Otel platformu Siteminder'ın Değişen Gezgin Raporu'na göre yurtdışında tatil yapma isteği artıyor.

Yurt dışına seyahat isteği yüzde 32’den 55’e çıktı 

Alman yurttaşları planlarını hayata geçirirse tur operatörleri ve seyahatleri için iyi bir yıl olacak. Yüzde 90'ı gelecek yıl da en az bu yılki kadar seyahat etmek istiyor. Hatta yüzde 37'si daha fazla seyahat etmeyi planlıyor.rıca sadece yurt dışına seyahat planlayanın oranı da bir yıl içinde yüzde 32'den yüzde 55'e çıktı. Bu, Siteminder'ın 800'den fazlası'dan olmak üzere on iki ülkeden 10.000'den fazla kişiyle anket yaptığı Değişen Gezgin Raporu 2023'ün bir sonucudur. 

Artan fiyatlar bileı caydırmıyor 

İnsanlar seyahatten vazgeçmek yerine yolculuktan tasarruf ediyorlar. Yüzde 15'i daha ucuz bir oda kategorisini seçiyor, diğerleri ise spa uygulamaları gibi ek olanaklar için bütçelerini azaltıyor.

Konaklama beklentileri de genel olarak değişti, yani yüzde 52. Her şeyden önce yüzde 24'ü harika bir deneyim istiyor ve yüzde 22'si aile ve arkadaşlar için yeterli alan istiyor. Tatil ve işi birleştirme isteği azaldı. Geçen yıl ankete katılanın yüzde 29'u bunu yapmak isterken, şimdi bu oran yalnızca yüzde 21. 

Otel değerlendirmelerinde yapay zeka güven düşük

Sektördeki personel sıkıntısı göz önüne alındığında, seyahat edenlerin üçte ikisi otellerden gelen sınırlı hizmet standardını tolere edecek. Daha fazla bilgi: Ankete katılan tüm tatilcilerin yarısından fazlasının konaklama yerleri için değerlendirme oluşturmak amacıyla yapay zekayı kullanması muhtemel veya çok muhtemel. Alman gezginler yapay zeka konusunda çok daha temkinli davranıyor; burada bu oran yalnızca yüzde 23.

Rezervasyon internetten, ama..

Anketrıca çevrimiçi rezervasyona ilişkin ilginç bilgiler de sağlıyor. Alman tatilcilerin üçte ikisi konaklama rezervasyonlarını internet üzerinden yaptıklarını söylüyor. Ancak üçte birinden biraz fazlası, kötü bir deneyim nedeniyle rezervasyon yaptırmadıklarını söylüyor. Kendini güvende hissetmeyen web siteleri ve zorlu süreçler, terk edilmenin en önemli iki nedenidir.