• 06 Şubat 2023 02:09
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“Fiyat üzerinden Türkiye ile rekabet edemeyiz”

Bu haberi dinleyin
06 Şubat 2023 “Fiyat üzerinden Türkiye ile rekabet edemeyiz”

 

Türkiyede 2022 yılını başarılı geçtiğini ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı dönmemde rakip ülkelerden’dan ilginç bir değerlendirme geldi.

Fundación Turismo Palma 365'in ( Palma de Mallorca Vakfı 365) yöneticisi Pedro Homar, geneli özellikle Playa de Palma gibi bölgelerde otelcilerin Türkiye ile fiyat üzerinden rekabet edilemeyeceğini bilmeleri gerektiğin söyledi.

“Yüksek fiyatla yüzde 70 doluluk, düşük fiyatla yüzde 90'dan iyidir”

Homar, bu değerlendirmesini bu gerekçeye dayandırıyor: “Yüksek fiyatla yüzde 70 doluluk, düşük fiyatla yüzde 90'dan iyidir”

İspanya’nın La Palma'daki sektörünün kamu-özel kuruluşu olan vakfın yöneticisi Pedro Homar son dönemde aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkede son dönemde sık sık gündeme gelen, ziyaretçi sayısı mı geliri mi tartışmaları ile ilgili olarak şunları söylüyor:

“ Kitlei bizim gibi ülkelerde Demokles'in kılıcı gibidir. Bir yandan daha çok ziyaretçi alıp bunları ülkenin değişik yerlerini görmelerini sağlamak istiyorsunuz bir yandan da sunulan hizmetten para kazanmak istersiniz.

Daha az ziyaretçi destinasyonun korunması ve sürdürülebilirlik için iyidir.

Destinasyonların bir birleri ile rekabeti ederken bunu ziyaretçi sayısı üzerinden yapmamalı.

Bu açıdan Türkiye ile’yı karşılaştırdığımızda bizim Palma bölgesi fiyat temelinde Türkiye ile zaten rekabet edemez etmeye de kalkışmamalı. Biz rekabeti Lizbon, Torino, Napoli, Porto gibi destinasyonlarla rekabet halindeyiz. 

"Bu savaşı kazanamayız"

Doluluk oranını yükseltmek için fiyat kırmak doğru değil. Benim açımdan yüksek fiyatla yüzde 70 doluluk, düşük fiyatla yüzde 90'dan iyidir.

Bu temelde girişilecek savaşı kazanamayız. 

Ayrıca Türkiye Avro bölgesinde olmadığı için fiyatlarla istediği gibi oynayabiliyor. Rekabete bu açıdan da bakmak gerekir.

Türkiye ile fiyat temelinde rekabeti yapabileceğine inanan baştan kaybeder.

Rekabet fiyat değil hizmet temelinde olmalı.

Müşteri bir destinasyonu örneğin ya da Türkiye’yi fiyatından dolayı tercih ediyorsa, onun sizi tercih etmesine çalışmayın. Biz o segmentte rekabet etmiyoruz.