• 14 Ocak 2022 08:41
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

ForwardKeys’ten dört iyimser beklenti

Bu haberi dinleyin
14 Ocak 2022 ForwardKeys’ten dört iyimser beklenti

Seyahat endüstrisi ile ilgili sektörün her kesiminden veri derleyen ForwardKeys, 2022’dede olası gelişmeler ile ilgili yeni bir analiz yayınladı. Analizde 2022'de seyahati olumlu yönde etkileyebilecek dört temel eğilim üzerinde duruluyor.

Bu dört eğilim; seyahat için artan  bastırılmış talep, güçlü yurt içi seyahat, iş seyahatinin dönüşü ve Asya Pasifik ( APAC) bölgesinin hızla toparlanıp yeniden açılması olarak belirtiliyor.

ForwardKeys analizinde sektörün her kesiminde işlerin iyileşebileceği yönündeki beklentinin düşük olduğu, oysa iyimser olmak için nedenler olduğu belirtilerek, salgının son varyantı Omicron’daki hızlı yayılmanın kötümserliği artırmasına karşınnı dönemde bazı olumlu gelişmelerin de ortaya çıktığına işaret ediliyor.

Türkiye krize direnç gösterenlerden

Bu alandaki olumlu gelişmeler sayılırken aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerin krize direnç gösterdiği belirtileek şöyle deniyor:

“2021'de, tıpkı birçok Kuzey Avrupalı'nın yazlarında türbülansa en fazla direnç gösteren , ve Türkiye'de yaptığı gibi, Amerikalılar gökyüzüne çıkıp Güney'e uçarken, sektörü kısa bir seyahat toparlanması hissi yaşadı.

Ne yazık ki 2021'in sonu, yenivirüs vakalarının istikrarlı bir şekilde artmasına, Omicron varyantının ortaya çıkmasına ve yeni seyahat yasaklarına tanık oldu.

Bastırılmış talep 

Bu zorluklara rağmen seyahat için bastırılmış talep devam ediyor.

Bastırılmış talebin ölçeği hakkında fikir edinmenin bir yolu, dünyanın diğer bölgelerinde seyahat kısıtlamaları kaldırıldığında ne olduğuna bakmaktır. Örneğin geçen Martında, hükümeti ülkenin Covidsı olan yolculara yeniden açıldığını duyurdu.nı zamanda,'daki Covid vakalarının sayısı endişe verici bir oranda artıyordu. Pandeminin bu toparlanmasının'ın kilit kaynak pazarlarındaki tüm haberlerde olduğu göz önüne alındığında, insanların bu durumu bildiğini ve yine de ülkeye gelenlerin artması geçen yazın başarı hikayelerinden biridir.

Bunun bize öğrettiği şey, Kovid durumu kötüleştiğinde bile insanların hala seyahat etmek istediği gerçeğidir. Onları durduran şey, hükümetlerin pandeminin evrimine nasıl tepki verdiğidir. Ülkelerinin iş için açık olduğundan emin olurlarsa, seyahat talebinin gücü, yolcuların kendi yollarına uçtuğunu görecek kadar güçlü.

Yurtiçi seyahat

ForwardKeys'e göre, 2022 için bir diğer iyimserlik nedeni yurt içi seyahat pazarı.

Bu konuda değerlendirme yapan Insights Başkan Yardımcısı Olivier Ponti, "Hepimiz bunun ilk toparlanma olduğunu ve 2021'de birçok ülkede seyahat endüstrisininakta kalmasına yardımcı olduğunu biliyoruz" diyor.

Analizde buna örnek olarak da birçok yurt içi seyahatin hava yoluyla gerçekleştiği bir pazar olan gösterilerek şöyle deniyor:

“Yurt içi seyahat, 2020 yazında, karantina önlemlerinin kaldırılmasından hemen sonra geri döndü. Nisan 2021'de Paskalya tatilinin de yardımıyla yurt içi seyahat ilk kez covid öncesi seviyelere geri döndü. O zamandan beri, Ekim sonundaki sonbahar tatilleri gibi 2019 seviyelerinin üzerinde gerçekleşti.

İş seyahati ölmedi

Analizde iş seyahatleri ile ilgili olarak şu değerlendirme yapılıyor: 

“Salgının başlangıcından bu yana seyahat endüstrisinin en büyük korkularından biri, iş seyahatlerinin bir daha asla geri gelmemesiydi. Çevrimiçi konferanslar, çevrimiçi toplantılar ve krizden etkilenen şirketlerin azaltılmış bütçeleri ile iş seyahati için olasılıklar kötü görünüyordu. Yine de, iş seyahatlerinin yavaş ama emin adımlarla geri döndüğü görülüyor .

Bunun, Avrupa içi iş seyahatinin Nisanından geçen Kasımındaki yeni Covid vakaları dalgasına kadar istikrarlı bir şekilde arttığını Avrupa'da görebildik.

Bu alan eğlence segmentinden daha yavaş toparlanıyor, toparlanma biraz inişli çıkışlı olabilir, ancak sonuçta, eğlence ve iş arasındaki boşluk daralıyor ve iş seyahati Ekimında 2019 seviyelerinin yüzde 70'ine yaklaştı.

APAC bölgesi hızla toparlanıyor

ForwardKeys’in 2022 için dört iyimser beklentisinden biri olarak da Asya Pasifik (APAC) bölgesindeki gelişmeler gösterilierek şöyle deniyor:

“Şimdiye kadar, seyahat kurtarma açısından dünyada geri kalmış tek bölge Asya Pasifik'tir . Bu durumun ana nedeni basittir: çoğu destinasyon iş için açık değildi ve seyahat kısıtlamaları vardı, bu da seyahati hantal veya imkansız hale getirdi.

Şimdi iyi haber var. Omicron+a rağmen bu durum hızla değişiyor. Kısmen açık olan veya yeniden açılma planını açıklayan ülkeler grubu artıyor. Bu planların tekrar rayına oturacağına inanmak için iyi nedenler var. Hızlı toparlanma bölgesel olmaktan çıkıp dünyanın diğer yerlerine de yansıyacak.