• 09 Haziran 2024 08:39
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“FTI yetkilileri, alacaklarının borçlarından çok olduğunu söylüyor”

Bu haberi dinleyin
09 Haziran 2024 “FTI yetkilileri, alacaklarının borçlarından çok olduğunu söylüyor”

Kültür veı Mehmet, FTI olayının sektör işbirliği ile iyi organize edildiğini söyledi., “FTI yetkileri Türkiye genelinde işletmelerden olan alacaklarının işletmelere olan borçlarından çok daha fazla olduğunu sözlü olarak beyan etmektedirler. Bu konudaki mutabakat süreci sürmektedir” dedi.

Samsun Kültür Yolu Festivali açılışında konuşan Kültür veı Mehmet, “Almanya’nın en büyük tur operatörlerinden biri olan FTI grubu 4 Haziran itibarıyla operasyonlarını dünya genelinde durdurma kararı aldı.lığımızca birmasası oluşturduk. İlk olarak ülkemizde tatilde bulunan 25 binden fazla FTI misafirinin ülkelerine dönüşleri, herhangi bir mağduriyet oluşmasına izin verilmeden ve çok büyük oranda sorunsuz bir şekilde organize edildi” dedi. 

Sorunsuz bir şekilde organize edildi

Samsun Kültür Yolu Festivali açılış töreninde konuşan şunları söyledi:

“Turizm gündemini meşgul eden önemli bir konuya değinmek istiyorum. Bildiğiniz gibi’nın en büyük tur operatörlerinden biri olan FTI grubu 4 Haziran itibari ile operasyonlarını dünya genelinde durdurma kararı aldı.lığımızca birmasası oluşturduk. İlk olarak ülkemizde tatilde bulunan 25 binden fazla FTI misafirinin ülkelerine dönüşleri, herhangi bir mağduriyet oluşmasına izin verilmeden ve çok büyük oranda sorunsuz bir şekilde organize edildi.

İşbirliği için teşekkür ederim

Bu bağlamda sürece yapıcı bir şekilde yaklaşan ve iş birliği yapan başta FTI Türkiye çalışanları olmak üzere konaklama tesislerimize, transfer şirketlerimize, hava yolu firmalarımıza, kamu görevlilerimizelığım ve sektörüm adına teşekkür ederim. İkinci olarak FTI bünyesinde buluna ileriye dönük 4 yüz bin ziyaretçi rezervasyonunun minimum iptalle tekrar ülkemize yönlendirilmesi için çalışmalar yaptık.

Türkiye rezervasyonlarının gerçekleşmesi önemli

Başta firmaya atanan kayyum heyeti olmak üzere bu rezervasyonlara talip olan, içlerinde Türk kökenli operatörlerinde yer aldığı’nın önde gelen tur operatörlerinin yöneticileri ile görüşmelerimizi tamamladık. Dün itibari ile delık ve TGA olarak genelinde mevcut kampanyalarımıza ilave olarak yoğun ve uzun süreli bir tanıtım kampanyasını da başlattık. Tüm bu gelişmelerin sonucu olarak, aldığımız bilgilere göre FTI misafirlerinin ileriye dönük Türkiye rezervasyonları çok büyük bir oranda yine Türkiye olarak gerçekleşmekte. Üçüncü olarak firma yetkilileri, Türkiye genelinde işletmelerden olan alacaklarının işletmelere olan borçlarından çok daha fazla olduğunu sözlü olarak beyan etmektedirler. Bu konudaki mutabakat süreci sürmektedir.

Sonuç olarak, krize tatilde yakalanan misafirlerin seyahat süreçlerinin diğer ülkelere nazaran sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiş olması, tur operatörleri ile başlattığımız yeni kampanyanın da olumlu etkisi ile süreci Türkiye olarak çok az kayıpla kapatacağımızı ve sezon başında belirlediğimiz 7 milyon Alman ziyaretçi hedefini yakalayacağımızı ön görüyoruz.”