• 01 Aralık 2021 23:55
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Hükümetlere çağrı: DSÖ’yü dinleyin, seyahat yasaklarını reddedin

Bu haberi dinleyin
01 Aralık 2021 Hükümetlere çağrı: DSÖ’yü dinleyin, seyahat yasaklarını reddedin

Kovid 19’un yeni varyantları ve artan vakalar üzerine hükümetlerin aldığı önlemler kapsamında seyahat kısıtlamalarına gidilmesine itirazlar var.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı açıklamada “Ülkeler, kanıta ve riske dayalı veri olmadan genel seyahat yasakları uygulamamalı, bilgiye dayalı olmayan seyahat yasağı yaklaşımı uluslararası yayılımı engelleyemez, geçim kaynakları üzerinde ağır bir yük oluşturur” dedi.

DSÖ’nün bu açıklaması üzerine Avrupa Havaalanları Örgütü(ACI) da hükümetlere seslenerek “DSÖ’yü dinleyin, seyahat yasaklarını reddedin” çağrısı yaptı.

ACI Europe Genel Müdürü Olivier Jankovec yaptığı açıklamada, “ Son 20da edinilen deneyimlerden, genel seyahat yasaklarının ve karantinaların yeni varyantların yayılmasını önlemede etkili olmadığını hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde biliyoruz. Tüm ülkeleri, Omicron varyantına ilişkin ihtiyati tedbirlerin bir parçası olarak, seyahat rejimlerini gözden geçirirken DSÖ tavsiyelerine uymaya ve kanıta dayalı ve riske dayalı yaklaşımları takip etmelerini sağlamaya çağırıyoruz. Özellikle seyahat yasakları ve karantinalar yerine hedefe yönelik kalkış öncesi testler tercih edilmelidir.