• 20 Eylül 2022 13:17
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İki yalı için mahkeme İBB lehine yürütmeyi durdurma kararı verdi

Bu haberi dinleyin
20 Eylül 2022 İki yalı için mahkeme İBB lehine yürütmeyi durdurma kararı verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) el konulan İstanbul Ortaköy’deki Hatice ve Fehime Sultan yalıları için açtığı 'tapu iptali ve tescil' davasında mahkeme, yalıların tapu kaydına teminatsız olarak ihtiyati tedbir konulmasına karar verdi.

İstanbul 17. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ara kararında davalı adına kayıtlı taşınmazların üçüncü kişilere satışının ve devrinin önlenmesi için Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) 389. maddesi uyarınca teminatsız olarak tapu kaydına ihtiyati tedbir konulmasına hükmedildi.

Mahkeme, kararına gerekçe olarak HMK'nın 389. maddesinde düzenlenmiş olan halleri gösterdi. Mahkeme kararında, “Dava dosyası incelendiğinde; açılan dava tapu iptali ve tescili (zilyetliğe dayalı) istemine ilişkin olup, uyuşmazlık konusu olan taşınmaz açısından tedbir istendiği ve uyuşmazlık ile zarar tehlikesinin yaklaşık ispatına ilişkin şartlar da mevcut olduğundan, delillerin toplanması, durum ve koşulların gerektirmesi halinde teminatın değerlendirilmesi mümkün olduğundan, bu aşamada takdiren teminatsız olarak ihtiyati tedbir talebi ile ‘davalıdır’ şerhi işlenmesi taleplerinin kabulü yönünde aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir” denildi.

Ne olmuştu

Ortaköy sahilinde bulunan Fehime ve Hatice Sultan yalıları, İBB’nin elinden alınmıştı. El koyma kararından önce, toplam değerleri yaklaşık 7 milyar TL’yi bulan Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarının karşısında açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, hukuksuzluğa dikkat çekmiş, el koyma ihtimalini hatırlatıp, yapılmak istenen devri ‘gasp’ olarak nitelemişti. İmamoğlu, İBB’nin yalılar için hukuk yoluyla mücadeleye devam edeceğini duyurmuştu