• 09 Mart 2021 01:29
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İngiltere'den form doldurma zorunlu ülke dışına seyahatler başladı

Bu haberi dinleyin
09 Mart 2021 İngiltere'den form doldurma zorunlu ülke dışına seyahatler başladı

İngiltere'de ülke dışına seyahat edecek tüm yolcuların seyahat gerekçesiyle ilgili form doldurmasına ilişkin zorunlu uygulama başladı.

8 Mart Pazartesi gününden itibaren'de başlayan uygulama kapsamında, ülkeden çıkmak isteyen herkesinna gitmeden önce bir form doldurması ve bu formda seyahat nedenini belirtmesi gerekiyor.

Bu kapsamda Türkiye’ye ek bir kısıtlama uygulamıyor.

İngiltere, yalnızca belli koşullartında ülke dışına seyahatlere izin veriyor. Bu nedenle de seyahat nedeninin beyan edilmesi gerekiyor ve sorulması halinde gösterilmek üzere belgelendirilmesi tavsiye ediliyor. 

Türkiye, hem gidiş hem de gelişlerde'nin genel seyahat düzenlemelerine tabi ülkeler arasında yerıyor., Türkiye'ye ek bir kısıtlama uygulamıyor.

Bu arada yürürlükte olan kısıtlamalara göre,’den kalkan uçaklara nihai varış noktası Türkiye olan yolcular kabul edilmiyor. Bu uçuşlara yalnızca Türkiye dışında bir başka ülkeye devam edecek olan transit yolcularınıyor.

Şu anda'den yalnızca iş, eğitim ve sağlık gibi belli koşullartında çıkışlara izin veriliyor. Turistik seyahatler, bu kapsamda değil.

İngiltere'de ülke çapında uygulanan kapanma döneminin 29 Mart'ta sona ermesi öngörülüyor. Ancak seyahatlerle ilgili bu düzenlemenin 29 Mart'tan sonra da süreceği ve ikinci bir karara kadar devam edeceği belirtiliyor.

Ancak Türkiye açısından tersi bir durum söz konusu. 

Türkiye, Aralık ayında'de daha hızlı yayıldığı saptanan yeni bir varyantın tespit edilmesinden bu yana seyahat üzerinde ek kısıtlayıcı önlemler uyguluyor.

Türkiye, Aralık ayının sonunda bir süre buradan yapılan tüm uçuşları durdurdu.

Daha sonra kısa bir süreliğine uçuşların yapılmasına izin verilmesine karşın 2 Ocak'ta uçuşlar yeniden durduruldu ve o tarihten bu yana bazı kısıtlamalar yürürlüğe sokuldu.

Mart başı itibarıylaşirketleri’den Türkiye'ye kısıtlı sayıda doğrudan uçuş gerçekleştiriyor.