• 17 Eylül 2021 18:57
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı

Bu haberi dinleyin
17 Eylül 2021 İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı

 

İngiltere’den beklenen iyi haber geldi. Türkiye kırmızı listeden çıkarıldı. 

İngiltere, COVID-19 pandemisinde Türkiye'yi kırmızı listeden çıkardı. Karar önümüzdeki hafta Çarşamba'dan  itibaren yürürlüğe girecek. İngiltere'ye girişlerde 72 saat önce yapılmış negatif PCR testi istenecek.

İngiltere, COVID-19 önlemleri kapsamında seyahat listesinde yaptığı güncellemeyle Türkiye'yi 22 Eylül itibarıyla seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardı.

İngiltere Ulaştırmalığı, COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında oluşturduğu seyahat listesinde güncelleme yaptı.

Güncellemede, Türkiye, Pakistan, Maldivler,, Sri Lanka, Umman, Bangladeş ve Kenya'nın yer aldığı 8 ülke,'ye gelecek vatandaşları ve'de oturum iznine sahip kişilere otelde zorunlu karantinanın uygulandığı kırmızı listeden çıkarıldı.

Tek bir "Kırmızı Liste" olacak

4 Ekim'den itibaren kırmızı, sarı ve yeşil ülkelerin yer aldığı mevcut trafik ışığı sistemi kaldırılacak ve yalnızca tek bir "kırmızı liste" yer alacak.

Ayrıca, kırmızı listede olmayan ülkelerden gelen tam aşılı yolcular, PCR testleri yerine daha ucuz olan yanal akış testleri yaptırabilecek.

Ulaştırmaı Grant Shapps, yaptığı açıklamada, 4 Ekim'den itibaren uluslararası seyahatler için yeni ve basitleştirilmiş bir sistem sunacaklarını belirterek mevcut yaklaşımı tek bir "kırmızı liste" ile değiştirdiklerini belirtti.

Kırmızı listede yer alan ülkelerden gelenlerin, bedelini kendileri ödeyerek 10 gün havalimanı yakınlarındaki otellerde kalmaları gerekiyor.

Seyahat listesinde 5 Ağustos'ta yapılan güncellemeye göre, daha önce 1750 sterlin ödenen zorunlu otel karantinası ücretleri ise 12 Ağustos itibarıyla 2 bin 285 sterline çıkarılmıştı.