• 26 Ağustos 2021 21:16
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarmadı

Bu haberi dinleyin
26 Ağustos 2021 İngiltere Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarmadı

Günlerden beri her kesimden yapılan çağrılara rağmen Mayısından beri Türkiye’yi tuttuğu kırmızı listeden çıkarmadı.

Türkiye Londra Büyükelçiliği yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin Kırmızı listeden çıkarılacağının beklendiğini söylemiş,’de yayınlanan gazetelerde bu yönde haberler çıkmış, tur operatörleri ve milletvekilleri hükümete çağrı Türkiye’nin kırmızı listeden çıkarılmasını istemişti.

Ayrıca'nin talep ettiği bazı Covid-19 verilerinin paylaşılmaya başlanmış olması, Türkiye'nin bu listeden çıkabileceği yönündeki umutları artırmıştı.

Ancak bütün bunlara rağmen uluslararası seyahatler için yeşil, sarı ve kırmızı listelerini güncellerken Türkiye’yi kırmızı listeden çıkarmadı.

Kırmızı liste ne anlama geliyor?

İngiliz hükümeti Covid-19 salgının durumunu ve varyantların yayılma ihtimalini gerekçe göstererek kırmızı listedeki ülkelere karşı sıkı seyahat kısıtlamaları uyguluyor. Bu çerçevede çok özel ve acil durumlar dışında kırmızı listede bulunan ülkelere seyahat edilmemesi gerektiği belirtiliyor.

Kırmızı listede bulunan ülkelerden yalnızca vatandaşlarının, ya da Birleşik Krallık'ta oturum izni olanların ülkeye girişine izin veriliyor.

İngiltere'ye seyahat edeceklerin son 10 gün içerisinde kırmızı listede bulunan bir ülkede bulunmaları halinde tam doz aşı yaptırmış olsalar bile 10 tam gün süreyle masrafları seyahat edenlerce karşılanmak üzere otelde karantinada kalma zorunluluğu bulunuyor.

Otelde 10 günlük karantina masrafı kişi başı 2,285 sterlin,nı odada kalacak olan bir diğer yetişkin için 1,430 sterlin ve çocuklar için kişi başı 325 sterlin olarak bildiriliyor. Beş yaşından küçük çocuklar için ücret alınmıyor. Otel rezervasyonunun seyahat öncesinde yapılması gerekiyor.

Ayrıca seyahat öncesindevirüs testi ve bazı başka formlarında doldurulması gerekiyor. Bu koşullarda kırmızı listedeki bir ülkeden yapılan doğrudan uçuşlarda yalnızca belirlenen havaalanlarından ülkeye giriş yapılabiliyor.