• 10 Eylül 2020 11:43
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İspanya: “Sonbahar yazdan daha kötü geçecek”,”Türkiye trafik sonbaharda  da sürecek”

Bu haberi dinleyin
10 Eylül 2020 İspanya: “Sonbahar yazdan daha kötü geçecek”,”Türkiye trafik sonbaharda  da sürecek”

Günümüzde dünyainin merkezi konumundaki Akdeniz bölgesinin bir birine rakip iki destinasyonu Türkiye ve’da zıt iki süreç yaşanıyor.

İspanya’da sonbaharın kötü geçen yazdan daha fa kötü geçeceği belirtilirken Türkiye’de ağustos ayında başlayan trafikin sonbaharda da devam edeceği öngörülüyor.

İspanya’da sonbaharın kötü geçen yazdan daha kötü geçeceğine ilişkin değerlendirme, ülkeninde en büyük iki pazarı vemanya’nın ülkeyi ‘Riskli’ ilan etmesine dayandırılıyor.

"Yaz kötü geçti ama felaket bir sonbahar bekleniyor"

İspanya Kurulu Başkanı Juan Molas, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede "İspanya'nınde rekabetçi bir ülke imajını kaybettiğini" belirterek “Sonbahar tahminleri yaza göre çok daha kötü. Sonbahar kötü geçen yazdan daha kötü geçecek, felaket bir sonbahar bekleniyor " dedi.

Süreç ve gelişmeler Türkiye lehine 

Türkiye’de sonbaharın iyi geçeceğine ilişkin değerlendirmeler ise ağustos ayı başındamanya’nın seyahat uyarısını kaldırması,’dan uçuşların başlamasıyla ziyaretçi trafikinde yaşanan hareketlenmenin sonbahar için yapılan rezervasyonlardaki artışa dayandırılıyor.

Başta Antalya olmak üzere Ege bölgesinde de bazı merkezlerinde yüzde 50'den fazlası açık olan tesislerin, ve'dan gelen turistle kasım sonuna kadar sezonu uzatacağıbelirtiliyor.

Kısa adı POYD olan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca sonbaharın iyi geçeceğin söylerken bunu "Eylül ayının ilk günlerinde ve ileriki rezervasyonlarda bunu görüyoruz., ile Polonya ve Romanya olmak üzere Orta Avrupa'dan rezervasyonlar iyi. Pandemi nedeniyle sıkıntı yaşanmazsa, kasım sonuna kadar bölgede hareketi sürecek” diyor.