• 12 Eylül 2020 10:59
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

İstanbul’da açık alan etkinlikleri yasaklandı

Bu haberi dinleyin
12 Eylül 2020 İstanbul’da açık alan etkinlikleri yasaklandı

İstanbul'da corona virüsü salgınına karşı yeni tedbir kararlarıındı. Valiliğin açıklamasına göre yat ve teknelerde nişan, kına ve düğün etkinlikleri ile açık havadaki konser, gösteri, festival ve benzeri etkinliklere müsaade edilmeyecek.

İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplandı. İçişlerilığı’nın 2 Eylül tarihinde düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan ve benzeri etkinliklere getirilen kısıtlama kararı hatırlatılarak gelinen aşamada fiziki mesafe kuralı olmak üzereınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesi ve hastalığın yayılım hızının artması gerekçe gösterilerek yarından itibaren geçerli olacak şekilde yeni kararlarındı.

Valilikten konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

*virüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontroltında tutma amacıyla içinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin başarıya ulaşması için İçişlerilığınca yayınlanan genelgeler ile maske takma zorunluluğu getirilmiş, şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığına düzenlemeler yapılmış, düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere kısıtlama getirilmiştir.

Yat ve teknelerde nişan ve düğün yasak

* Başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere,ınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle;

* İstanbul İl Hıfzıssıhha Meclisi tarafından bugün yapılan toplantı sonrasındaınan 89 sayılı karar ile 12.09.2020 tarihinden itibaren;

* Kültür velığı veya İstanbul Valiliği Günübirlik Denizi Kurulunca belgelendirilen gezi, spor, eğlence amaçlı olarak faaliyet gösteren deniz araçlarında, gezi, tur ve restoran teknelerinde, ticari yatlarda, Şehir Hatları işletmesi, Turyol, Dentur, Avrasya, Mavi Marmara vb. işleticiler tarafından gezi, spor, eğlence amaçlı olarak denizi hizmetinde faaliyet gösteren deniz araçlarında; düğün, nikah, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

Açıkanlarda etkinlik yasak

* Açıkanlarda yapılacak; konser, gösteri, festival vb. etkinliklere itibaren hiçbir surette müsaade edilmeyecektir.

* Herhangi bir mağduriyete neden olunmaması içinınan kararlara uyulması önem taşımaktadır.

* Yapılacak denetimlerdeınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem tesis edilecek, konusu suç teşkil eden davranışlarla ilgili olarak adli işlem başlatılacaktır.