• 25 Kasım 2020 08:00
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Kervansaray Otellerine kayyum rüşvetle atandı iddiası

Bu haberi dinleyin
25 Kasım 2020 Kervansaray Otellerine kayyum rüşvetle atandı iddiası

 

Sahibi olan aile içi kavgalarla başlayıp borsada işlem gören hisse senetlerine yatırım yapanlar ve çalışanların yıllardır sorun yaşadığı Kervansaray otelleri bu kez de başka bir iddia eli gündemde.

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından gruba atanan 5 kişilik kayyum için mahkemeye verildiği ileri sürüldü.

Semaim Dalgıç'ın Sabah Gazetesi’ndeki habere göre Kervansaray Yatırım Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Zeynep Tümer, İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanı ve üyelerinin de arasında bulunduğu 4 yargı mensubu hakkında Hakimler Savcılar Kurulu'na (HSK) suç duyurusunda bulundu.

Suçlamalar arasında, 'organize bir şekildemak' , 'rüşvet vermek', 'rüşvete aracılık etmek', 'rüşvetıp vererek yargıya müdahale etmek', 'şirketi ele geçirmek suretiyle şirketi dolandırmak, şirketin hak ve menfaatlerieyhine kararlarmak', 'şirketi doğrudan ve kasıtlı olarak dolandırmak ve zarara uğratmak' yerıyor.

Menfaat davası

HSK'ya verilen dilekçeye göre, holdingin eski Yönetim Kurulu Başkanı Selim Sayılgan ve babası Ertan Sayılgan'ın avukatı Mustafa Kahraman, eski iş arkadaşları İrfan Hattatoğlu'nu usulsüz bir şekilde kayyum heyetinin başkanlığına getirdi. Karara imza atan mahkeme başkanı ve üyelerine ise dilekçedeki iddiaya göre menfaat sağlandı.

5 milyon iddiası

Yine iddialara göre, Selim Sayılgan ilk olarak iş insanı Mahmut Selimbayrak ile bağlantıya geçip kayyum atanması için mahkemeyi organize etmesini istedi.bayrak da yargı dünyasına yakın bir isim olan aracıya ulaşarak talepleri iletti. Aracı, bu işi yapabileceğini ancak karşılığında 5 milyon dolar gerektiğini belirtti. Selim Sayılgan teklifi kabul etti. Taraflar menfaat konusunda anlaştıktan sonra kayyum heyeti belirlendi.

Mahkemenin nöbetçi olduğu gün ayarlandı

Dilekçeye göre, kayyumları atayacak mahkemenin bulunması için ilginç bir yönteme başvuruldu. Adli tatilde nöbetçi olan ve İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanı Ramazan Acar ile irtibat kuruldu. Dosyanın bu mahkemeye düşürülmesi için çalışma başlatıldı. Başkanlığını Acar'ın yaptığı mahkemenin nöbetçi olması beklendi. 

Davalar aynı mahkemeye

Kervansaray Yatırım Holding'in 65 hissedarına aynı ifadelerle şirketin genel kurulunun iptali için dava açtırıldı. Açılan davalardan biri de bu mahkemeye düştü. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi'nden önce açılan davalardan feragat edilince bu mahkemedeki dosya ilk dava haline geldi. Diğer açılan davaların da bu mahkemede birleştirilmesi sağlandı.

Çalışanlar ve borsa yatırımcıları gösteriler yapmıştı