• 19 Temmuz 2021 23:44
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Kısıtlamalara geri dönülüyor

Bu haberi dinleyin
19 Temmuz 2021 Kısıtlamalara geri dönülüyor

 

Pandemiye karşı alınan önlemler kapsamında getirilen kısıtlamalar gevşetilirkenvirüsünün Delta varyantının hızla yayılması üzerine ülkeler yeniden kısıtlamalara dönmeye başladı.

Hollanda hükümeti, Covid-19 salgınında artan vaka sayılarının önüne geçebilmek için önlemlerde yeniden sıkılaştırılmaya gidildiğini açıkladı.

Hollanda

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Sağlıkı Hugo de Jonge, artan vaka sayıları ve yeni tedbirleri duyurarak, bunların 13 Ağustos’a kadar yürürlükte kalacağını bildirdi.

Yunanistan

Vaka sayısının 2 bin sınırını aştığı ise ülkede delta varyantının sezonunu sıkıntıya sokmasından endişeli. 

Yunanistan’ın Mikonos adasında, 01.00- 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı. Karar, adada Corona virüsü vakaları artmaya başladıktan sonra geldi. Adadarıca bir hafta boyunca akşam 18.00’den sonra bar ve restoranlara müzik yasağı da uygulanıyor

İspanya

Açık alanlarda maske yasağının 26 Haziran itibariyle kalktığı’da ise gece kulüplerinin kapatılması tartışılmaya başladı. Vaka sayılarında artışın yaşandığı ülke, ‘turizm için güvenliyiz’ açıklaması yapsa da tarafından risk bölgesi ilan edildi. 

Portekiz

Delta varyantının artık kendi topraklarında baskın olduğunu açıklayan ilk Avrupa Birliği (AB) ülkesi olan Portekiz’de plajlarıyla ünlü Algarve bölgesinde yüz yüze eğitime en az 12 gün süreyle ara verildi.

‘Avrupa’da ne oluyorsa bir sonra bizde’

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık ise, “Pandeminin seyrine bakarsak Avrupa’da ne oluyorsa bir sonra bizde de oluyor” uyarısını yaptı.

İngiltere’de "Özgürlük Günü"

İngiltere’de ise 19 Temmuz itibariyle Corona virüsü kısıtlamaları kaldırıldı. Çok sayıda, bu günü "özgürlük günü" olarak tanımlıyor. Barlar, sinemalar ve stadyumlar kişi sayısı kısıtlaması olmadan çalışabilecek. Ancak Delta varyantının hızlı yayılışı, endişeleri de arttırıyor,

Almanya

Öte yandan’da haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısının üç gün üst üste arttığı bildirildi.

Fransa

Fransız hükümet sözcüsü pazartesi günkü açıklamasında, virüsün daha bulaşıcı Delta varyantının yayılması nedeniyle temmuzı sonuna kadar Covid-19 vakalarında yeni artış görülebileceğini söylemiş ve ‘yazları mahvolabilir’ uyarısını yapmıştı.

ABD ve Avusturalya

Delta varyantı yüzünden ABD’de vaka sayıları 20 bini aştı. Avustralya bu virüs yüzünden son 120 yılın en kötü sağlık krizini yaşıyor. 

İsrail

Aşılama oranı yüksek olan İsrail’de ilk Delta vakalarının tespit edildiği Nisanına kıyasla günlük ortalama vakaların iki katına çıktığı belirtildi. Mayısında Delta varyantının baskın hale geldiği’de ise günlük yeni vaka sayısı geçen 3 bin iken, bu sayı Temmuz’da 30 bine çıktı.

İran

İranvirüs İle Mücadele Ekibi’ni yöneten Nader Tavakoli ise başkent Tahran’da Delta varyantının vaka artışında ‘itici güç’ olduğunu ve sadece Pazar günü 1,300 kişinin kentte virüse yakalandığını söyledi.