• 27 Haziran 2020 08:22
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

KKTC Türkiye’den gelenlere PCR testi zorunluluğu getirdi

Bu haberi dinleyin
27 Haziran 2020 KKTC Türkiye’den gelenlere PCR testi zorunluluğu getirdi

KKTClar Kurulu, ülkeye girişlerde PCR testi zorunluluğu ile ilgili yeni karar aldı. Başbakanı Ersin Tatar başkanlığında toplanan kurulu toplantısının ardından alınan kararlar açıkladı. Toplantıda PCR Testi ile ilgili yeni kararlar çıktı.

Türkiye'den gelen yolculara çifte PCR testi zorunluluğu

Bakanlar Kurulu'nun kararına görevirüs tedbirleri kapsamında A kategorisinde bulunan ülkeler arasında yer alan Türkiye B kategorisine düşürüldü. Buna göre Türkiye’den gelen yolculara çifte PCR testi zorunluluğu getirildi. Bu karar ile Türkiye’den gelen yolcular’ye gelmeden 72 saat içinde ve’ye geldiklerinde PCR testi yaptıracak.

Daha önce Türkiye’den gelen yolcuların sadece 72 saat içerisinde yapılmış ve negatif sonuçlu PCR testi ile’ye giriş yapabiliyordu.

Türk yolculara PCR testi ücretsiz olacak

KKTC Sağlıkı Ali Pilli, Türkiye'den gelecek tüm yolcular için Lefkoşa’daki Ercan Havalimanı’nda ücretsiz PCR testi uygulanacağını açıkladı. Pilli, yolcuların test sonuçları belli olana kadar kendilerini 1 günlük karantinaya alacaklarını ifade etti. Pilli, yolculara karantina kurallarına uyacaklarına dair taahhütname imzalatılacağını açıklarken, karantinaya uymayanlara ise yasal işlem yapılacağını ifade etti.

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye ile arasında 14 Mart'tan bu yana uçak seferleri yapılamıyor.