• 18 Ocak 2021 09:35
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Korona’dan en ağır darbeyi yedi, ama peş peşe yeni havayolları kuruluyor

Bu haberi dinleyin
18 Ocak 2021 Korona’dan en ağır darbeyi yedi, ama peş peşe yeni havayolları kuruluyor

Koronavirüs salgınından en ağır darbeyi sektörünün yediği konusunda herkes hemfikir.

Koronavirüs salgınından en ağır darbeyi yiyen yüzmilyarlarla ifade edilen kayıp ve milyonlarca kişinin işsiz kaldığı sektöründe ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Bir yandan neredeyse hergün birşirketinin iflas ettiğine ilişkin haberler gelirken bir yandan da yenişirketleri kuruluyor.

Aralarında Çin, Norveç, Vietnam ve İtalya’nın da olduğu ülkelerde çoğu düşük maliyetli (Ucuzcu) dokuz yenikuruldu. Bunların dışında yenişirketleri kurulmuş çalışmaları sürüyor.

Habertürk Gazetesi’nde ile ilgili yazılar yazan Güntay Şimşek bu durumu merak ettiğini belirterek yeni kurulan havayollarını araştırdı.

Şimşek ‘Salgındakurulur mu” başlıklı yazısında şunları söylüyor:

Havacılık sektörü çok ilginç, hatta hayal dahi edilemeyecek bir yılı geride bıraktı. Etkisini de yeni yılı aktardı. endüstrisini derinden etkileyen birçok gelişme yaşandı. Yaşanmaya da devam ediyor. Bu dönemde havayolları ciddi darboğaza girdi, faaliyetlerine son verenler oldu.

Diğer taraftan bazı yatırımcılar da sektörde maliyetlerin aşağı inerek, fırsatlar sunması sebebiyle yeni havayolları kurmaya başladı. Bir yandan şirketler batarken diğer taraftan 2020’de uçuşa başlayan yeni havayolları doğdu. Bu sene de operasyonlara başlayacak yeni havayolları olacak. Ancak yeni kurulan veya kurulacak olan havayolları çoğunlukla düşük maliyetli ve kısa menzil uçuş yapan şirketlerden oluşuyor. Yeni dönemde havayolları “Uçulabilen her yer uç” konseptiyle ve izin verilen her noktaya sefer planlaması yapıyor.

Tüm dünya ve sektörü, aşılanma sürecinin hızla ilerleyerek ülkelerin sınırlarını bir an önce açacak seviyeye gelmesini dört gözle bekliyor. Bu beklenti bile yeni havayollarının kurulmasına, rekabette yeni argümanların geliştirilmesini gündeme getiriyor. 2020 sonlarında gökyüzüne çıkan ve 2021 yılında aktif olarak uçuş gerçekleştirmeyi planlayan yeni havayollarını merak ettim.

Norveç: Flyer Havayolları

Norveç’te son 10 yılın başarılı, düşük maliyetli şirketi Norwegian Air ciddi mali sıkıntılar yaşıyor. Şirket hafta içi uzun menzilli uçuşlarını askıya aldığını duyurarak hükümetten üçüncü destek fonu almak için çaba sarf ediyor. Ancak yine de kısa vadede havayolunun geleceği parlak görünmüyor. Bu durumu değerlendirmek isteyen Norveçli emektarı Erik G. Braathen, Ekim 2020’de yeni kurduğuFlyer’ı tanıttı. Mayısı gibi de uçuşlarına başlayacağı açıklandı.

Yeni Zelanda: Pasifika Air

Yeni Zelandalı girişimci ve iş adamı Mike Pero, 2020 Aralıkında Pasifika Air isimli birkurduğunu açıkladı. Yeni Zelanda’nın hinterlandında olan adalar arasında tarifeli düşük maliyetli uçuşlar düzenlemeyi planlıyor. Mayıs 2021’de uçuşlara başlaması bekleniyor.

Güney Afrika: LIFT Airline

South Africa Airways, 2011’den beri zarar ediyor.virüs süresince neredeyse tüm uçakları yerde yattı. Devlet destekli havayolunun stratejik bir yatırım ortaklığıyla yenilenmesi planlanıyor. Bayrak taşıyıcının zor durumunu sektördeki yatırımcılar bir fırsat olarak görüyor. Geçen kurulan LIFT Airline böyle bir atmosferde kuruldu ve Johannesburg-Cape Town uçuşlarına başladı.

Burundi Cumhuriyeti: Air Burundi

Burundi Cumhuriyeti, bu yıl Air Burundi isimlikurma kararı aldı. Air Burundi’nin yüzde 92’lik payı hükümetin yüzde 8’lik payı ise BelçikalıSabena’nın olacak. Aslında1975 yılında faaliyetlere başlamış, 2007’de iflas etmişti.

Güney Kore: Aero K

Aero K, 2017’de kurulan düşük maliyetliK-AIR Aviation’ın yenilenen markası. Güney Kore’nin uçuşlara yeni başlayacak düşük bütçeliAero K’nın 2018’de faaliyetlerine başlayacaktı, ancak çeşitli sorunlar sebebiyle Mart 2020’ye erteledi. Ancak Kovid-19 salgını nedeniyle hizmete başlama tarihi 2021 kaldı.

İtalya: Ego Airways

Ego Airways, Milano, Lombardia merkezli özel bir İtalyan bölgesel havayolu. Charter uçuşlar yapmak üzere kurulmuş. İlk uçuşunu da 25 Mart’ta yapması planlanıyor.

Vietnam: Vietravel Airlines

Vietravel Airlines’ın ülkenin beşinciolarak hizmete girecek.nı adı taşıyan seyahatsine ait olan şirket, düşük maliyetli olarak bu içinde seferlerine başlayacak.

Çin: One Two Three Airlines

Şangay merkezli One Two Three Airlines, Şubat 2020'de China Eastern Airlines’ın alt markası olarak kuruldu. İlk uçuşunu 30 Aralık 2020’de yaptı.

Kanada: OWG Airlines

Kanadalı düşük maliyetliOWG Airlines uçuşlarına 18 Aralık 2020’de başladı. İlk uçuşunu Toronto’dan Küba’ya icra etti. Havayolu, Cayo Santa Maria, Cayo Ensenachos ve Cayo Las Brujas'ın gibi popüler Küba tatil merkezlerine hizmet veriyor. Havayolu, filosunda üç adet 30 yıllık Boeing 737-400 model uçak bulunuyor. Uçakta 158 kişilik sadece ekonomi sınıfıyla uçuşlar icra ediliyor.