• 15 Eylül 2020 09:18
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Korona ortamında iç turizme sarılan ülkeler ne yaptı

Bu haberi dinleyin
15 Eylül 2020 Korona ortamında iç turizme sarılan ülkeler ne yaptı

Seyahat üzerindeki kısıtlamalar küresel olarak azalmaya başladıkça, dünyanın dört bir yanındaki destinasyonlar içi büyütmeye odaklanıyor ve birçoğu insanları kendi ülkelerini keşfetmeye teşvik etmek için teşvikler sunuyor. 

Kısa adı olan Birleşmiş Milletler Dünya Örgütü,virüs salgını nedeniyle için gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uluslararası seyahatten daha hızlı büyüdüğnü bunun da sektörün lehine olduğunu açıkladı.

UNWTO’nunkoronavirüs  salgını COVID-19’une etkileri ile ilgili hazırladığı İçi Anlamak ve Fırsatlarını Değerlendirmek başlıklı Brifing Notlarının üçüncüsünde buandaki gelişmeler aktarılıyor.

İyileşmeyi hızlandırmak için iç

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “UNWTO, için uluslararası seyahatten daha hızlı ve daha güçlü dönmesini bekliyor. İçin boyutu göz önüneındığında bu, birçok destinasyonun pandeminin ekonomik etkilerinden kurtulmasına yardımcı olurken, aynı zamanda işleri ve geçim kaynaklarını korurken vein sunduğu sosyal faydaların da geri dönmesine izin verecek. "

İç daha yüksek gelir sağlıyor

UNWTO’nu  konuyla ilgili brifing notlarında , için uluslararası seyahatten daha hızlı büyüyüp güçleneceği belirtilerek için aynı zamanda çoğu destinasyonda uluslararasıden daha yüksek gelir sağladığına işaret ediliyor.

OECD ülkelerinde için toplam harcamalarının yüzde 75'ini oluşturduğu belirtilen notlarda Avrupa Birliği'nde, iç harcamalarının yurtdışından gelenlerin yaptığıturizm harcamalarının 1,8 kat daha yüksek olduğu, harcama açısından küresel ölçekte içde en büyük pazarın yaklaşık 1 trilyon doları ile ABD olduğu,ABD’yi 249 milyar doları ilemanya, 201 milyar doları ile Japonya, 154 milyar doları ile ve 139 milyar doları ile Meksika'nın izlediğ belirtiliyor.

Korona ortamında iç için kim ne yaptı

İtalya

Bonus Vacanze girişimi ile 40.000 Avro'ya kadar geliri olan ailelere, iç konaklamasında harcamaları için 500 Avro'ya kadar destek sağlandı

Fransa

Ülke çapındaki destinasyonların çeşitliliğini vurgulayan 'Bu Yaz Fransa'yı ziyaret ediyorum' kampanyasını başlattı.

Arjantin

Arjantinli turistlerin daha iyi bir profilini sağlamak için Yurtiçi için bir Gözlemevi kurulduğunu duyurdu.

Tayland

Beş geceye kadar normal oda fiyatlarının yüzde 40'ı oranında 5 milyon gecelik otel konaklamasını sübvanse edecek.

Malezya

İçle ilgili harcamalar için 113 milyon dolar değerinde seyahat indirim kuponu ve 227 dolara varan kişisel vergi indirimi sağlandı.

Kosta Rika

2020 ve 2021'in tüm tatillerini, Kosta Rikalıların yurt içinde seyahat etmek ve kalış sürelerini uzatmak için uzun hafta sonlarını Pazartesi günlerine taşıdı.