• 06 Ağustos 2020 21:48
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Koronada 2.dalga Avrupa'yı sarsmaya başladı

Bu haberi dinleyin
06 Ağustos 2020 Koronada 2.dalga Avrupa'yı sarsmaya başladı

Corona virüsü salgınına karşıdığı önlemlerle ilk günden  beri Avrupa için örnek gösterilenmanya’da bile vaka sayısı yeniden yükselişe geçti.

Benzer durum ve Fransa’da da yaşanıyor.

Yüzde 82 2. dalga bekliyor

Almanya’daki Robert Koch Enstitüsü verilerine göre, son 24 saatte bin 45 yeni vaka tespit edilirken, ikinci dalga endişesi giderek büyüyor. 

Ülkede, Mayıs ayından bu yana bir günde yeni vaka sayısı ilk kez bini aştı.

Almanların yüzde 82'si ikinci karantina dönemi beklentisinde.

Başka ülkeye tatile gidenler

Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, halk yaz tatilinin bitmesi ve okulların başlamasıyla salgınının yeniden daha şiddetli hale dönüşeceği ve ilk dalgada olduğu gibi iş yerlerinin kapanacağını tahmin ediyor. Uzmanlar, özellikle başka ülkelerde tatile gidenlerin, bulundukları yerlerde sanki yokmuş gibi davrandıklarını belirtiyor.

Virüs tatil dinlemiyor

Federal Sağlıkı Jens Spahn düzenlediği acil basın toplantısında "Virüs tatil dinlemiyor. Yabancı ülkelerden tatilden dönenlerde vaka sayısı şu anda yüzde 2’nin üzerinde. Bu sayının daha da artması bekleniyor” dedi.

Spahn, Türkiye’den gelen yolcularınmanya’ya gelmeden 48 saat önce Türkiye’de test yaptırmak zorunda olduğunu belirtti ve bu uygulamanın AB genelinde geçerli olmasını istedi. 

Alman tabipler birliği: İkinci dalga başladı

Bu aradaman Tabipler Birliği "Marburger Bund" Başkanı Susanne Johna, ikincivirüs dalgasınınmanya'da ikinci dalganın başladığını söyledi. 

İspanya'da virüs patlaması yaşanıyor

Korona virüs salgınının Avrupa'daki ilk merkez üssü haline gelen; ancak daha sonra salgının neredeyse bitme noktasına geldiği'da ikinci dalga patlaması yaşanıyor. Ülke resmen şokta. Avrupa'yı sarsan bu gelişmeden sonra yeni kararlaracak.

İspanya'da son 24 saatte bin 772 vaka tespit edildi.

Bu sayının ülke genelinde karantina uygulamasının kaldırılmasından bu yana bir günde tespit edilen en yüksek vaka sayısı olduğu açıklandı.

İspanya'da vaka sayısındaki artış dikkat çekerken, hükümetin yerel yetkililere virüsün yayılmasını engellemek için bölgesel önlemlerma konusunda yetki arttırımı sağlayacağı iddia edildi.

Fransa’da ölümler sürüyor

Fransa'da yeni tip virüs (covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bin 305'e çıktı.

Sağlıklığından yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkede virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 1695 artışla 220 bin 746'ya yükseldi.