• 29 Haziran 2020 09:25
  • 0
  • 5 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Koronavirüs salgınında hangi ülkelerde 2. Dalga bekleniyor

Bu haberi dinleyin
29 Haziran 2020 Koronavirüs salgınında hangi ülkelerde 2. Dalga bekleniyor

Birçok ülkeninvirüs kısıtlamalarını yavaş yavaş kaldırmasıyla beraber ikinci dalga endişeleri artmaya başladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 21 Haziran'da dünya genelinde 183 binvirüs vakasının tespit edildiğini belirterek bunun günlük rekor olduğu uyarısında bulundu.

WHO, yaptığı uyarıda ikinci bir dalga gelmesi halinde milyonlarca kişinin ölebileceği uyarısında bulundu.

Türkiye artış olmayan ülkeler arasında yerıyor.

WHO, aynı zamanda Avrupa'daki 11 ülkede kısıtlamaların kaldırılmasıyla beraber aylar sonra ilk defavirüs vakalarında hızlı bir artış olduğunu açıkladı.

Yapılan kimi araştırmalar, bazı ülkelerde ya da ülkelerin belirli bölgelerindevirüs vakalarında artışın yaşandığına dikkat çekiyor.

BBC bu araştırmalardan yola çıkarak, hangi ülkelerdevirüste ikinci dalganın gelmesinin beklendiğini derledi.

Avrupa'da 11 ülke

WHO, 25 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada, Avrupa'daki 11 ülkede kısıtlamaların kaldırılmasıyla beraber aylar sonra ilk defavirüs vakalarında hızlı bir artış olduğunu açıkladı.

Bu ülkeler, Ermenistan, İsveç, Moldova, Kuzey Makedonya, Azerbaycan, Kazakistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kırgızistan, ve Kosova olarak sıralandı.

Bu ülkelerde haftalık vaka sayısında önemli bir yükseliş olduğu kaydedilirken eğer dikkat edilmezse sağlık sistemlerinin tekrar çökme noktasına gelebileceği uyarısında bulunuldu.

Polonya,manya, ve İsrail ise okul, kömür madeni ve gıda işletmeleri gibi yerlerde artan vaka sayısına hızla müdahale eden ülkeler olarak gösterildi.

WHO'nun Avrupa direktörü olan Hans Kluge, 30 ülkede vaka sayılarının artmaya başladığını, ancak 11 ülke için artışın ciddi boyutlara vardığını söyledi.

10 ülke için uyarı

Guardian gazetesi, Oxford Üniversitesi'nin hükümetlerinvirüse karşı izlediği politikaları takip eden birimiyle beraber yaptığı araştırmada 10 ülkeninvirüs vaka sayısında ciddi bir artışla yüz yüze olduğunu tespit etti.

Bu ülkeler arasında nisan ayından beri en yüksekvirüs vaka artışını gören ABD ile İran,manya ve İsviçre var.

Almanya ve İsviçre'de bulaşma katsayısı olan R0'ın bu hafta 1'in üzerine çıktığı, hattamanya'da bu hafta içinde bu sayının 3'e kadar yükseldiği kaydedildi.

ABD'de kimi eyaletlerin önlemleri gevşetmesi ile beraber tekrar artanvirüs vakaları ile yüz yüze geldiği belirtildi.

Koronavirüste ikinci dalga riski ile karşı karşıya kalan diğer ülkeler ise, Bangladeş, Fransa, İsveç, Endonezya ve Suudi Arabistan olarak sıralandı.

Türkiye artış olmayan ülkeler arasında

Koronavirüs önlemlerini gevşetmesine rağmen vaka sayısında gözle görülür bir artışın olmadığı ülkelere Türkiye, Belçika, Kanada, Polonya, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Belarus, İtalya,, Singapur ve Hollanda örnek gösterildi.

Brezilya, Şili, Portekiz gibi ülkeler ise sıkıvirüs önlemlerine rağmen vakaların artmaya devam ettiği ülkeler; ve gibi ülkeler ise düşen vaka sayılarına rağmen dikkatli politikalar izleyen yerler olarak gösterildi.

Restoran harcamaları ve vaka sayıları

Diğer yandan bazı kurumlar bir sonrakivirüs dalgasının nereyi vuracağını kestirmek için farklı araştırmalar yürütüyor.

Yatırım bankası JPMorgan Chase & Co., 30 milyon kart sahibinin verilerini takip ederek restoran ve süpermarket harcamalarına görevirüs dalgasının gidişatını bulmaya çalışıyor.

Kurum, ABD'de üç hafta önceden restoranlarda kişi başına yapılan harcama seviyesinin, yeni vakaların nerede ortaya çıkacağını belirlemek açısından güçlü bir gösterge olduğunu açıkladı.

Süpermarket harcamalarındaki artışın ise daha yavaş bir yayılmaya, çünkü bu bölgelerdeışveriş yapanların daha temkinli yaşadığına işaret ettiği belirtildi.

Diğer yandan Güney Koreli yetkililer bu ay içinde yaptıkları açıklamada ikinci dalganın başladığını duyurmuştu.

ABD'de ise önlemleri ilk gevşeten eyaletlerden olan Teksas ile Florida eyaleti, artanvirüs vakaları yüzünden barları kapattıklarını açıkladı.

Milyonlarca kişi ölebilir

WHO, en son yaptığı uyarıda ikinci bir dalga gelmesi halinde milyonlarca kişinin ölebileceği uyarısında bulundu.

İspanyol Gribi’nden daha ölümcül

Geçen yüzyılda görülen İspanyol Gribi'nde de ikinci dalga çok daha ölümcül olmuştu.

Diğer yandan ikinci dalganın tanımına dair de tartışmalar var.

Warwick Üniversitesi'nden Dr. Mike Tildesley, "Bu bilimsel bir tanımlama değil, dalgayı herkes keyfi bir şekilde farklı tanımlayabiliyor" diyor.

Her artış 2. Dalga değil 

Bazıları her artışı ikinci dalga olarak değerlendiriyor, ama bazen ikinci dalga denen şey, birinci dalganın üzerindeki küçük iniş çıkışlar olabiliyor.

Bir dalganın bittiğini söyleyebilmek için vaka sayısının belirgin bir şekilde düşmesi ve virüsün kontroltınaınması gerekiyor.

İkinci bir dalganın başladığını söyleyebilmek için de yeni vakalarda belirgin ve kalıcı bir artış olması gerekiyor.

Yeni Zelanda'da 24 gün aradan sonra tespit edilen ilk vakalar ve Pekin'de vakasız geçen 50 günden sonra ortaya çıkan salgın bu kapsama girmiyor.

Bazı uzmanlar, İran'da yaşananların ikinci dalga tanımına uyabileceğini düşünüyor.