• 04 Haziran 2020 22:44
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Limak Grubu’ndan müşterilerine ‘sağlıklı tatil’ sözü

Bu haberi dinleyin
04 Haziran 2020 Limak Grubu’ndan müşterilerine ‘sağlıklı tatil’ sözü

 

Limak International Hotels & Resorts grubu Türkiye ve Kıbrıs’taki toplam 8 otelde uygulanmakta olan standartlara ek olarak salgın nedeni ile gerekli tüm hijyen önlemlerinidığını duyurdu.

Konuyla ilgili bir “Hijyen Manifestosu” yayınlayan grup, misafirlerinin tatilinin başlangıcından bitişine kadar sağlıklı tatil sözü veriyor.

İnsan odaklı hizmet anlayışıyla ilk günden bu yana çalışmalarını sürdürdüklerine dikkat çeken Limak Grubu Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, ‘’Koronavirüs vakasının ülkemizde ilk defa tespit edildiği andan itibaren oluşturduğumuzYönetim Birimi, Departman İçi Komiteler ve İşyeri Sağlık & Güvenlik Ekibimiz ile gündemi ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Salgın ile ilgili tespitler ve önerilerle gelişen yeni durumlara göre ‘Limak Post Covid Aksiyon Planı’nı uygulamaya devam ediyoruz. Böylesi olağanüstü bir dönemde tesislerimizde tatil yapma kararıan misafirlerimize karşı olan sorumluluğumuzun bilinciyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.mış olduğumuz tüm önlemler misafirlerimizin ve personelimizin dolayısıyla tüm toplumumuzun sağlığını koruma hedeflidir; bu nedenle uyarı ve yönergelerimizi misafirlerimizle paylaşarak, bize bu konuda destek vermenizi önemle rica ediyoruz. Bu zor günleri tüm önlemlere uyarak geride bırakacağımıza yürekten inanıyorum.’’dedi.