• 27 Eylül 2022 01:12
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Mir kart için Türk-Rus ortak bankası kurulması gündemde

Bu haberi dinleyin
27 Eylül 2022 Mir kart için Türk-Rus ortak bankası kurulması gündemde

 

Amerika ve AB’nin’ya uyguladığı yaptırımlara maruz kalma endişesiyle İş Bankası ve Denizbank’ın Rus kartı Mir’i askıya alması üzerine soruna çözüm arayışları devam ediyor. Soruna çözüm olarak Tür-Rus ortak bankası kurulması gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı'ın geçen hafta konuyla Mir kartı sorunuyla ilgili yaptığı açıklamada “Başka seçenekler de var, onlara da bakacağız” sözlerinin de bu yöndeki girişimlerle ilişkili olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Rusya'da devletin resmi yayın organı olan Rossiyskaya Gazeta’da yayınlanan haberde "Türkiye ve'nın ortak bir banka veya bu işleve sahip olacak başka bir finansal yapı kurabilecekleri" belirtiliyor.
Haberde "Böyle bir çalışmanın amacı, Türk bankalarının ikincil Batı yaptırımlarına maruz kalma korkusu olmadan Rus ortaklarıyla çalışmaya devam etmelerini sağlamak olacak” deniyor.
Haberde adının açıklanmasını istemeyen,'nın en büyük 10 bankasından birinin yöneticisinin şu değerlendirmesi aktarılıyor:

Ortak ATM

"Rus bankaları, Türkiye'de yerel finans otoritelerinin desteğiyle, münhasıran takas işlevlerini yerine getiren ve dost olmayan ülkelerin para sistemlerinden tamamen özerk olan kendi yan bankalarını oluşturabilir.

Bu tür bankalar, ruble-lira bozdurma işlemi yapacak, nakit verecek kendi ATM ağlarını oluşturabilir ve masrafları kendilerine ait olmak üzere, turistik yerlerdeki perakende satış noktalarını ruble ile işlem ağına bağlayabilir.

Potansiyeli olan bir proje 

Türkiye'nin turistik yerlerinde restoranların Mir kartı ile ruble olarak işlemlerde kullanacağı POS cihazları olabilir. Diğer kartların terminalindenrı olarak bunu kullanabilirler. Böyle bir projenin potansiyeli var. Ama hem Türk hem de Rus mali makamlarından büyük yatırım ve destek gerektirir.

Böyle bir plan sadece Türkiye'de değil,nı zamanda ülkemizden geleneksel olarak yüksek sayıda turist alan, Birleşik Arap Emirlikleri, Vietnam, Tayland ve diğer dost ülkelerde de uygulanabilir."