• 15 Eylül 2023 20:04
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

"Oligarklar Avrupa'dan Rusya'ya 50 milyar dolar getirdi"

Bu haberi dinleyin
15 Eylül 2023 "Oligarklar Avrupa'dan Rusya'ya 50 milyar dolar getirdi"

ABD ve AB’nin Rus oligark ve işinsanlarına yaptırım uygulaması üzerine çeşitli ülkelerdeki varlık ve olanakların’ya 50 milyar dolarlık bir para getirdi 

Bloomberg’in haberi göre yaptırımlara yakalanan Rus zenginleri, "güvenli liman" olarak ülkelerine para taşımaya devam ediyor. Bloomberg, yaptırımlar sonrası Rus milyarderlerin Avrupa ülkelerinden en az 50 milyar dolar tutarında varlıkları’ya aktardıklarını iddia etti. 

Bloomberg haberinde, İgor Şilov ve Mark Kurtsep’e ait olan United Medical Group CY Plc ve MD Medical Group Investments Plc şirketlreinin Güney Kıbrıs’tan yaptıkları transferlerin ardından, Rus milyarderlerin Avrupa’dan ülkelerine aktardıkları varlıkların toplamının 50 milyar dolara ulaştığı öne sürüldü. 

Bunun başlıca nedeninin,’nın yaptırımların ardından çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasını dondurması olduğuna dikkat çekiliyor. 

Rusya Ekonomi Yardımcısı İlya Torosov, 2023 yılında 115 şirketin yerli offshore alanlarına geçtiğini, böylece bu şirketlerin sayısının 254’e yükseldiğini açıklamıştı.