• 15 Mayıs 2024 06:29
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Otellerden 80 bin havlu çalınıyor. ‘Masum’ hırsızlığın maliyeti büyüyor

Bu haberi dinleyin
15 Mayıs 2024 Otellerden 80 bin havlu çalınıyor. ‘Masum’ hırsızlığın maliyeti büyüyor

 

AC Hotels by Marriott zincirinin kurucusu Antonio Catalán, otel işletmelerinin yaşadığı bu sorun ile ilgili olarak kendi otellerinde küçük bir araştırma yaptı.

Catalán, AC örneğinde otellerindeki hırsızlıkların ana odağının havlu olduğu, derlenen verilere göre her yıl 80.000'den fazla havlunun çalındığını belirterek bunun yalnız'daki otellerdeki rakam olduğunu, İtalya ve diğer ülkelerdeki toplam 64 otelinde otel başına yılda ortalama 1.250 havlu çalındığını söylüyor.

Bu arada konuyla ilgili yapılan araştırmaya göre otellerden çalınan eşyaların otellere maliyetinin 1,2 trilyona kadar ulaştığı iddia ediliyor.

Otellerden en çok ne çalınıyor?

Oteller kendilerine göre bazı önlemler alsa da kalem, bardak altlığı vb. gibi masum sayılabilecek eşyalar yanında müşterilerin aralarında bornoz, saç kurutma makinesi ve ütünün de bulunduğu çeşitli eşyaların çalınmasını önleyemiyor.

İlk sırada havlu

Otel portalı Wellness Heaven, Eylül ve Ekim 2023'te, Avusturya, İtalya,, Hollanda ve İsviçre'den yaklaşık 1.400 otel işletmecisine, otellerinde en sık neyin çalındığı konusunda bir anket düzenledi. Ankete 740’ı 4 yıldızlı, 636’sı 5 yıldızlı otel yanıt verdi.

Ankete katılanların verdikleri yanıtlardan otellerde en çok çalışan eşyanın havlular olduğu ortaya çıktı. Ankette yer alan müşteriler en çok neyi çalıyor sorusuna katılanların yüzde 79'u havlu yanıtını verdi. Havluyu yüzde 66.4 ile bornoz izliyor.

Ankete katılanlar müşterilerin odalardaki elektronik saatler ve uzaktan kumandaların pillerini de aldıklarını söylüyor.

Çatal-bıçak takımı

Ankete katılanlar bavullarına kahve makinelerini koyanların da olduğunu belirtiyor.

Ankete katılan otellerin çalışan eşyalar arasında çatal bıçak takımı olduğunu da belirtiyor (yüzde 33,6)

5 yıldızlı otellerde daha çok

Ankete göre beş yıldızlı otel misafirlerinin pahalı eşyaları yanlarında götürme oranı dört yıldızlı otel misafirlerine göre daha yüksek.

İlk sırada

Müşterilerin otellerden eşya çalma olaylarının ülkelere göre dağılımında'daki otel ziyaretçilerinin çoğunlukla havlu, bornoz ve banyo malzemelerini yanlarında götürdüğü, Avusturya'dakilerin ise kahve makineleri olduğu dikkat çekiyor.

İtalya'da turistler genellikle şarap kadehlerini yanlarında götürürken İsviçre'deki otellerde ise gezginler daha işlevsel şeylerle, örneğin saç kurutma makinelerini götürdüğü görülüyor.

Ankete verilen yanıtlara göre Fransa'daki otel misafirlerinin daha basit ilgi alanları var. 

Hollanda'da otellerin en sevdiği "hediyelik eşyalar" dan bazıları ampuller ve tuvalet kağıdı.

Hırsızlık sayılmayanlar

Bu arada otellerin, müşterin odadaki dikiş seti, defter, kalem,akkabı boyası, çay, kahve, terlik gibi şeylerin alınmasını hırsızlık olarak görmediği belirtiliyor.