• 13 Eylül 2023 23:23
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“Rezervasyonlar sezonun uzayacağını gösteriyor”

Bu haberi dinleyin
13 Eylül 2023 “Rezervasyonlar sezonun uzayacağını gösteriyor”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu,,, ve Benelüks ülkelerinden yapılan rezervasyonlar sayesinde sezonunun kasım sonuna kadar uzayacağını söyledi.

Kavaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada "İklim şartlarının da sezonun uzamasına el vereceğini düşünüyorum” dedi.

Sezonun yılbaşına kadar bile uzayabileceğini dile getiren Kavaloğlu, gelen rezervasyonların bununun işareti olduğunu söyledi.

"Polonyalı kışın tercihini Antalya'dan yana yapıyor"

Bazı ülkelerden yoğun rezervasyon olduğunu ifade eden Kavaloğlu, "Özellikle,, ve Benelüks ülkelerinin sezonunu uzattığı gözüküyor. Polonya'dan turistler bu sene kışın da gelmeye devam edecek. Polonya da bizim için yükselen bir pazar. Polonyalı kışın tercihini Antalya'dan yana yapıyor." diye konuştu.

"Mevsimsellik sorununu aşmak istiyoruz"

Kavaloğlu,de en büyük sorunun "mevsimsellik" olduğunu dile getirdi.

Turizmi 12a yayarak, "mevsimsellik sorunu"nu aşmak istediklerini belirten Kavaloğlu, şöyle devam etti:

"İstihdam bizim en değerli gücümüz. Genç bir nüfusa sahibiz. gençler için çok ideal bir meslek. Dolayısıyla pandemi dönemi buna biraz sekte vurdu. Tekrardan gençlerini tercih etmesi için Milli Eğitimlığı ile Kültür velığı protokol imzalamıştı. Özellikle otellerin protokol kapsamında desteklediği okullar var. O okullardan stajyer öğrenciler kabul ediyoruz. Bu öğrenciler özellikle yazlarında okullarının belli bir dönemini otellerde geçiriyorlar. Burada hem mesleki eğitim alıyorlar hem öğrenimlerinin bir parçası olan sistemi burada geliştirebiliyorlar. Bunu çok önemsiyoruz, tüm ülkeye yayılmasını arzu ediyoruz."

"Eylülde doluluk oranları yüzde 98 seviyelerinde"

Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya da sezonun yüksek dolulukla devam ettiğini, eylülde otellerdeki doluluk oranlarının yüzde 98 seviyelerinde olduğunu söyledi.

Geç başlayan sezonun kasım sonuna kadar devam etmesini öngördüklerini ifade eden Sarıkaya, "Eskiden sezonu kasım başında kapatırdık. Bu yıl iklim şartlarının da elverişli olduğunu görüyoruz. Bu dönemde Alman,, Polonya, ve iç pazardan misafirler var. Ekimde de doluluk var. Eskiden erken rezervasyon yaparlardı artık bir hafta öncesinden rezervasyon yaptıranlar var." dedi.