• 29 Haziran 2020 01:42
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Rus tatilcilerin ölümü için 'Türkiye soruşturmaları engelliyor' iddiası!

Bu haberi dinleyin
29 Haziran 2020 Rus tatilcilerin ölümü için 'Türkiye soruşturmaları engelliyor' iddiası!

Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, Türkiye’ye yönelik suçlamada bulundu.

Geçen yıl Antalya, gibi tatil bölgelerinde farklı tarihlerde 4 Rus tatilcinin çeşitli nedenlerle ölümleri uzun süre tartışılmıştı. Rus tarafı konuyu mercek altına alıp soruşturma başlattığını açıklamıştı.

Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, konuyla ilgili şok bir iddia da bulundu. Türkiye’nin 2019 yaz sezonunda yaşanan ölümlerle ilgili soruşturmayı engellediğini iddia etti.

Rus soruşturmacıların, vatandaşların ölümlerine ilişkin cezai davalar konusunda yoğun çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Svetlana Petrenko, tanık ve uzmanların sorguya çekildiğini, belgelerin toplandığını ve gerekli incelemelerle uzman çalışmalarının yapıldığını ifade etti.

Türkiye gerekli materyalleri bir türlü sunmadı

Petrenko, “Mevcut uluslararası anlaşmalar doğrultusunda, kanıt toplamak için Türkiye’ye hukuki yardım göstermeleri yönünde talepte bulunduk. Ancak soruşturma kapsamında istenen, hukuki ve dayanağı olan kararlar alınması için gerekli veri ve materyaller Türkiye tarafından bir türlü sunulmadı” dedi.

Petrenko, Soruşturma Komitesi’nin vatandaşlarının Türkiye topraklarında ölmesinin gerçek nedenlerini öğrenip sorumluların yargıya teslim edilmesini sağlayacağını vurguladı.

4 ölüm mercek altında

Petrenko, Krasnoyansk’tan 16 yaşındaki bir kız çocuğunun Haziran 2019’da’da özel bir kliniğe kaldırıldığını, muayene sonrasında da başka bir kliniğe götürüldüğünü ve peritonit nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Petrenko, “Bunun yanı sıra Ağustos 2019’da’daki bir otelde Leningrad bölgesinden 12 yaşındaki bir kız çocuğu yaralandı, kolu havuzun filtre sisteminin borusunun içine sıkıştı, uzun süre suyun altında kaldı. Çocuk hastaneye kaldırıldıktan sonra yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti” dedi.

Petrenko’nun açıklamasına göre, Ağustos 2019’da’da 19 yaşındaki Moskovalı bir genç kız bilinmeyen bir sebepten dolayı komaya girdi. Genç kız hastaneye kaldırıldı, bir hafta sonra’ya nakledildi ve bilinci yerine gelmeyip hayatını kaybetti.

Eylül 2019’da Arhangelsk bölgesinden 5 yaşında bir kız çocuğu’da havuza girdi ve belirlenemeyen bir sebepten boğuldu. Hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybetti. (Sputnik)