• 18 Nisan 2022 09:06
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Rusya için üç yeni havayolu geliyor

Bu haberi dinleyin
18 Nisan 2022 Rusya için üç yeni havayolu geliyor

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle zor durumda kalan bu ülkedeki tur operatörlerinin soruna çözüm arayışları devam ediyor. Konuyla ilgili olarak bir yandan uçak kiralama, leasing ve sigorta şirketleri ile görüşmeler yapılırken bir yandan da hükümetler düzeyinde çalışmalar yürütülüyor. 

Bu kapsamında yaptırım kapsamına girmeyecek yenişirketleri kurulması planı devreye girdi. 

Bu yöndeki çalışmaları destekleyip kolaylaştırmak amacıyla yenikurulması ile ilgili Sivil Yönetmeliği'nde değişiklikler yapıldı. Değişiklik üzerine’dan charter uçuş yapacak ilkda kuruldu.

İlk adım Pegas’tan

Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinden Pegas bünyesindeki lisanslı ikiolan Pegas Fly ve Nordwind Air’e Türk lisanslı Antalya merkezli Southwind adıyla yeni birkurdu.

Rusya’daki Türk kökenli diğer Türk tur operatörleri Coral ve Anex de benzer şekilde Türk lisanslı Antalya merkezli  yeni havayolları kuruyor. 

Pegas, Coral ve Anex’inşirketleri

Rusya’daki Türk kökenli tur operatörlerinden Pegas’ın Nordwind (63 uçak) ve Pegas Fly (2), Anex’in Azur Airlines (35), Coral’ın Royal Flight (20) olmak üzere toplam 120 uçağı var. Bunların hepsi lisanslı.

Sivil Yönetmeliği'nde yer alan kuruluş sermayesinin 15 milyondan 6 milyona ve en az uçak sayısı 5’ten 3’e düşürülmesi başta olmak üzere bazı kolaylaştırıcı değişikliklerin ardından yenikuruluşları gerçekleştirilmeye başlandı.

“Rus şirketlerinden Türkleşme atağı” 

Havacılık sektörünü yakından takip eden Musa Alioğlu konuyla ilgili olarak Yeni Birlik Gazetesi’ndeki "Rus şirketlerinden Türkleşme atağı” başlıklı yazısında şunları aktardı:

“Rus şirketlerinin veya havayollarının Türkleştirilmesi operasyonuna karşılık'nın nasıl bir tavır takınacağı belli değil. Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülke olarak ile ilişkilerin zarar görmemesi için nasıl bir yol izleneceğini bekleyip göreceğiz. ve Pegasus'un blok koltuk vermesi iyi ilişkilerin sürmesi için atılan önemli ve yerinde bir karar. 

Türkiye, daha önce maddi olarak destek verdiği Türk orijinli Rus şirketlere tekrar destek verme kararını açıklarken, ile ilişkilerini bozmamak için dört bir yandan çok büyük gayret gösteriyor. 

Türkiye, Rus turistleri başka ülkelere kaptırmama yolunda atılacak her adımı dikkatle atıp, ABD ve Avrupa Birliği ile de olası siyasi krizin önüne geçmek durumuyla karşı karşıya bulunan Türkiye, bu işi öyle veya böyle başarmak zorundadır.”