• 05 Haziran 2024 09:17
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Saviris: FTI’yı almakla en büyük hatayı yaptım

Bu haberi dinleyin
05 Haziran 2024 Saviris: FTI’yı almakla en büyük hatayı yaptım

 

İflas eden FTI’ın sahibilı Samih Sawiris’in daha önce de birkaç kez şirketi almasıyla yaşamının en büyük hatasını işlediğini söylemişti.

Sawiris, FTI'ya ortak olduktan sonra yaptığı açıklamalarda FTI'nın büyük bir şirket olduğuna, çalışanlara ve yönetim ekibine güvendiğine, gelecek için umutlu olduğuna ve mümkün olduğunca finansal destek sağlayacağına inandığını belirtmişti. Ancak zamanla, Sawiris'in beklentilerini karşılamadığını, sürekli zarar ettiğini ve ödeme sorunları yaşadığını fark etmesiyle şirkete karşı bir soğuma yaşadığı ve hatta birkaç kez "Hayatımın en büyük hatasıydı, keşke almasaydım" dediği ve sonra bu sözleri duyulunca geri aldığı piyasalarda konuşulmuştu.

Avusturyalı Dietmar Gunz tarafından 40 yıl önce kurulan şirket, son on yılda sürekli ekonomik sıkıntılar yaşadı. Şirket yöneticileri, 2015 yılında dünyanın en zenginlerinden birisi olan Samih Sawiris'i ikna ederek şirketin yüzde 76 hissesini satmıştı. 

Dünyada ciddi ve başarılı işlere imza atmasıyla bilinen iş adamı olarak tanınan Sawiris'in FTI'nın iflasıyla imajına zarar geldiği gerekçesiyle, şirketi satın alması için kendisine sözler verendan şikayetçi olması bekleniyor.