• 07 Haziran 2020 22:18
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

"Sertifika süreci hızlandırılacak"

Bu haberi dinleyin
07 Haziran 2020 "Sertifika süreci hızlandırılacak"

Koronavirüs salgınına karşı otellerinması gereken Güvenli Belgesi” için Kültür velığı’na 38’i restoran olmak üzere toplam 274 tesis ve işletme başvurdu. Bunların ancak 10’u belgesinidı. 

Konuyla ilgili bilgi veren Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA)Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü aynı zamanda AKTOB Başkanı olan Dr. Erkan Yağcı belgelendirme sürecinin bu hafta hızlanacağını söyledi.

15 Haziran sonrası otellerin açılmasının daha da hızlanacağını belirten Yağcı, “Buanlar otellerini açmaya başlayacak" dedi.

"Geçen haftadan itibaren belgelendirme süreci başladı. Tahminimizce önümüzdeki hafta ve sonrası bu belgelendirme daha da hızlanacaktır. 

Kültür veı Mehmet’un başkanlığında online  ortamda düzenlenen Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) toplantısından sonra açıklama yapan Dr. Erkan Yağcı 

Kültür velığı'na bağlı TGA'nın onay verdiği ve aralarında Türk Standartları Enstitüsü'nün de (TSE) bulunduğu 11 kuruluştan 'Sağlıklısı'mak içinlığı bağlı işletmelerden274 başvuru yapıldığını otellerini açmayı düşünen işletmeler içinsyon sürecinin devam ettiğini söyledi.

Yağcı, "Geçen haftadan itibaren belgelendirme süreci başladı. Tahminimizce önümüzdeki hafta ve sonrası bu belgelendirme daha da hızlanacaktır. Buanlar otellerini açmaya başlayacak. 15 Haziran sonrası otellerin açılması daha da hızlanacaktır" dedi.

Erkan Yağcı, salgın sonrası nasıl bir beklediğine ilişkin şunları söyledi: 

"İşletmeler salgın sonrası hijyen konusundasyon çalışmalarını yapıyor. İşletmesini açacak olanlar, bu dönemdeabilecekleri her türlü önlemimaya çalışıyor. Dolayısıyla hijyen odaklı sağlıklı bir tatil sağlayacağız, sağlamaya çalışıyoruz. Zor bir süreç. Dünyada bu salgının en fazla etkilediği sektörlerin başında seyahat ve endüstrisi geliyor. Bizim için kolay bir yıl değil.

Sertifikamak zorunlu değil ama öneriyoruz

Bu yılın önemi, açıkçası işletmelerin faaliyetinin devam edecek hale gelmeleri lazım. Olaya bu açıdan bakıyoruz. Tekrar işletmelerin açılır hale gelmesi önemli. Dünyada tüm sektörü etkileyen ve bizim de şahit olduğumuz en ciddi krizle karşı karşıyayız. Hem ulaşımın hem de endüstrisinin durduğu bir noktadayız. Bu süreci en az hasarla atlatmaya çalışıyoruz.”

160 kriterin yerdığı 'Sağlıklısı'ınmasının zorunluluk değil gönüllülük esasına dayalı olduğunu söyleyen Yağcı, " Türkiye'de 4 bin 500 tesis var.syon zorunlu değil, gönüllülük esasına bağlı. Busyon işletmeleri açmak isteyecekler için yol gösterici bir çalışma. Biz de öneriyoruz bunınınmasını, süreci göreceğiz" dedi.

Sertifika başvurusunda bulunanların  listesi için tıklayın https://ktb.gov.tr/genel/belgelendirmesorgu.aspx?lang=tr&category=2