• 14 Mayıs 2022 12:14
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Side Antik Kenti kazılarının 75. yılı

Bu haberi dinleyin
14 Mayıs 2022 Side Antik Kenti kazılarının 75. yılı

Son iki yıldır Barut Otel Grubunun ana sponsorluğunda devam eden Side Antik Kenti kazılarının 75. yılı kutlandı. Etkinlikte, Side kazılarına büyük katkı sunan Prof Dr Jale İnan’ın büstü de açıldı.

Side Antik Kentinde kazıların 75.ci yılı kutlandı 

Side Kazılarının 75. yılı kutlandı. Side Müzesinde düzenlenen etkinliğe, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, Manavgat Kaymakamı Abdulkadir Demir, Side Müze Müdürü Özay Özgür Ağar, Barut Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Barut ve Levent Barut ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Etkinliğe katılanları Side Kazılarının 75 yılını anlatan fotoğraf sergisi karşıladı. Fotoğraf Sergisi; Gezginler ve Kaşifler, Ord. Prof. Dr. Arif Müfid Mansel, Prof. Dr. Jale İnan, Dr. Ülkü İzmirligil, Prof. Dr Hüseyin Sabri Alanyalı ve kazıların mevcut başkanı Prof. Dr. Feriştah Alanyalı dönemlerini yansıttı.

Etkinlikterıca Side Kazı Başkanları arasında yer alan ve Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu olarak tarihe iz bırakan Prof. Dr. Jale İnan büstünün açılışı da yapıldı.

Feriştah Alanyalı: Side’de çok şey değişti

Etkinlikte bir konuşma yapan Side Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, Side Antik Kentinde 1947 yılından bu yana çok şeyin değiştiğini kaydetti. Alanyalı, “2022 yılı itibariyle modern yerleşim yerinin artık Selimiye değil Side Mahallesidir. Önceleri sadece Girit’ten gelen ailelerin yaşadığı küçük bir köyden bugün dünyanın dört bir yanından gelenlerin ziyaret ettiği çok önemli bir noktasıdır. Siderıca, sahip olduğu tesisleri ile de ülkemizin gururudur.” dedi.

“Antik yerleşim, modern yerleşim ve birbirine tehdit değil”

Bugün Side’de antik yerleşim, modern yerleşim ve birbirini tehdit olarak değil fırsat olarak görmeyi başardığını ifade eden Alanyalı, “Side, ziyaretçilerine muhteşem bir kültürinin yanında, deniz-güneş-kum ve eşsiz tesislerde tatil fırsatı sunmaktadır. Bugün gelinen noktada Side’deki kaçak yapıların büyük kısmı yıkılmış, özel mülklerde kazılar yapılmış, taşınmaz kültür varlıklarının konservasyon ve restorasyonu tamamlanmış, binlerce eser Side Müzesine kazandırılmış, kentin tarihine ışık tutan çok önemli bilgilere ulaşılmıştır.” diye konuştu.

Sidelilerin desteği olmasaydı bunu başaramazdık”

Konuşmasının devamında, başta Barut Otelleri olmak üzere Side kazılarına destek veren kurum vu kuruluşlara teşekkür eden Feriştah Alanyalı, “Başta Kültür velığı olmak üzere, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne, Antalya Valiliğine, Manavgat Belediyesine, Antalya İl Kültür ve Müdürlüğüne, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna, Antalya Belediye ve Anıtlar Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Ancak Sidelileri de özellikle anmak isterim. Onlar olmasaydı bahsettiğim bu süreçler mümkün olmazdı. Her zaman yanımızda olan Sidelilere teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Barut Hotels’e teşekkür

Side kazıları Kültür velığı, Türk Tarih Kurumu, Antalya Valiliği ve Anadolu üniversitesinin destekleriyle sürdürüldüğünü hatırlatan Alanyalı, “2020 yılında Mecitoğlu İnşaat, 2021 yılından bu yana da Barut Hotel ana sponsorumuz olarak kazılarımıza destek vermektedir. Barut Hotels’in katkıları ile Side Antik Kentinde restorasyon çalışmaları büyük bir ivme kazandı. Hamam gimnazyum kompleksi ile ilgili çalışmalarda önemli bir yol katedilmiştir. Kendilerine, ülkemizin kültürel mirasına yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

"Side kazılarına destek vermeye devam edeceğiz"

Feriştah Alanyalı’nın konuşmasının ardından Side kazılarına destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketi verildi. Barut Hotels adına plaketi alan Barut Hotels Ticari Direktörü Samuray Önen, ‘‘Side’de doğmuş, yatırımlarının çoğunu bu güzel beldede gerçekleştirmiş bir marka olarak; bugün burada bu özel günü paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.