• 23 Ağustos 2021 14:45
  • 0
  • 6 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Teztur Areles ile yine gündemde

Bu haberi dinleyin
23 Ağustos 2021 Teztur Areles ile yine gündemde

 

Kuruluşundan iflas edinceye kadar çalışma tarzı ortaklık yapısı, oteller ve işbirliği yaptığı kesimlerle her dönemde tartışılan Teztur, uzun süre sonra yeniden gündemde.

Kilit Global’ın ilişkisini kesmesinden sonra Türkiye’de kendine partner arayan Teztur’un  Alkan Group’un kuruluşundan bu yana eski çalışanı olan Yusuf Öztürk’ün Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Arales Tur ile çalışacağı belirtiliyor.

Antalya’da yayınlanan Hürses Gazetesi’ndeki habere göre Tez Tour, Incoming hizmetini alan bir şirket bulamadığından eski çalışanı Yusuf Öztürk ile Arales’i kurdu.

Teztur ile ilgili Hürses’teki haber şöyle: 

DEJAVU…! Alkan grup Out, Areles In

Tez Tour yine yeni yeniden eski çalışanlarının tamamı ile Antalya’da kendi incoming şirketini kurdu. Kilit Global’in çalışmayacaklarını beyan etmesi sonrası İncoming hizmeti verecek bir partner bulamamaları TEZ Tour’un ikinci kez kendi firmalarını kurmasına neden oldu. Alkan Group’un kuruluşundan bu yana eski çalışanı olan Yusuf Öztürk’ün Yönetim Kurulu Başkanı olduğu ARELES TUR. Ticaret Anonim Şirketi, TEZ Tour’un incoming hizmetini verecek

Türkiye’de 1994 yılında başlayan ve 2015 yılına kadar ALKAN GROUP olarak faaliyetlerini sürdüren, 300 milyonu aşan borç ile iflası erteleme istemesi sonrasında alakasız birinin sahibi olduğu içi boşaltılmış şirket ALKAN’la Türkiye ‘de ağır sorunlar yaratmış olmasına rağmen, TEZ Tur operatör olarak’da köklü bir marka olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Alkan ile ilişiği biten ve Türk otelcilerinin yakından tanıdığı Alexander Sınıgıbsky’nin, 2015 yılında Kilit Global’in partnerliği sona erdirmesi sonrası Incoming hizmeti alabilecekleri bir şirket bulamamaları nedeni ile, Alkan yerine eski çalışanı Yusuf Öztürk’ün önderliğinde ‘ARALES’ ismi ile Tur şirketi kurduğu ve şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu belgeleri ile görülüyor.

Partneri ilerılması sonrası ‘Arales’ olarak otelcilerle görüşmeler yapması ise geçmişte ALKAN ‘dan alacaklı olan ve bu yüzden sıkıntılı günler geçiren otelcilerin güven problemi ile temkinli oldukları da gelen bilgiler arasında.

Tez Tour’un Türkiye serüvenini nasıl başlatıp sürdürdüğünü kısaca hatırlayalım.

TEZ Tour 1994 yılında ‘Alkan Grup ‘olarak faaliyetlerine başlamış,nı ad ile 2015 yılında iflası erteleme talebinde bulunmuştu. Alkan grup işletmeleri anonim şirketinin tek ortaklı sahibi Lüksemburg adresinde mukim

Eridan Fınance S.A.R.L yetkilisi Alexander Sınıgıbsky idi.

TEZ, ALKAN İLE FAALİYETTE

90 ‘lı yılların başında kendi bünyesinde rehber olarak çalışan Leventdın’ı yönetim kurulu başkanlığına getiren şirket ortakları ALEXANDER SINIGIBSKY, ALEKANDER BURTIN ve NIKOLAY PROKOPOV ,2010‘lu yılların başlarına kadar Leventdın ile yola devam etmişlerdi.

LEVENTDIN 

1994 yılında Tez Tour ‘un Türkiye’deki faaliyetlerini yürüten Alkan Grup İşletmelerinin yöneticisi Leventdın,nı zaman hissedarı olmuştu. 2008 yılında Leventdın’ın başında bulunduğu şirket yanlış yönetim anlayışı nedeniyle sorgulanmaya başlandı.

ŞİRKETLERDE LEVENTDIN KAVGALARI

Şirket ortakları Alexander Burtin, Alexander Sınıgıbsky ve Nikolay Prokopov ile Leventdın arasındaki kavga, şirketlerin birbirine kefil olarak yüklü miktarda çekmesiyle başladı. Ati Anadolu Şirketi’nin genel kurulu, başta ortaklar olmak üzere, Tez Tour ile adı anılan tüm şirketlerin bankalardan çekilenlere kefil olması ve Leventdın’ın şirketten çektiği 9 milyon dolar’ın geri ödenmesi ortaklar arasında kavgalara neden olmuştu.

TEZTOUR.COM

Bu kavgalar sırasında Leventdın’ın teztour.com ve amaraworld.com sitelerini haksız ele geçirdiği iddialarının yanı sıra, gerginliğin artmasının bir başka nedeni de Alexander Sınıgıbsky’in tek başına oy kullanamaması nedeniyle boşanma davası süren eşi Larissa Snigibskaya’nın da genel kurullara katılmasıydı. Alexander Sınıgıbsky, genel kurulda Ati Anadolu’in zarar ettiğini dile getirip, sermaye artırımına gidilmesini talep ederken, Leventdın ile Larissa Snigibskaya bu duruma karşı çıktı. Genel kurul yapılamaz hale geldiğinde şirket doğru yönetilmiyor gerekçesiyle kayyum atamasıyla genel kurullar yapıldı.

TEZ TOUR MARKASI SESSİZ SEDASIZ SATILDI

Leventdın,29 Ocak 2013 yılında yapılan genel kurul da oy birliği ile azledildi. Daha sonraki genel kurullarda Larissa Snigibskaya’ya bilgi vermedi ve sessiz sedasız hisselerinin satışını yaptı. Ortaklardan Alexander Sınıgıbsky de yine eşi Larissa Snigibskaya’ya bilgi vermeden Federasyonu’ndan Moskava’da patenti alınan Tez Tour markasının Offshore’ye satışını yaptı.

LEVENTDIN DEVRE DIŞI

Ticaret Sicil kayıtlarına göre Alexander Burtin, Nikolay Prokopov, Alexander Sinigibskiy ve Andrey Kosyikhin yüzde 1’er hisseye sahip. Şirketin yüzde 96’lık hissesi ise, Eridan Finance S.A.R.L.’ye ait. Lüksemburg’da kurulu fon şirketi Eridan Finance’nin kontrolünün o tarihte Alexander Sinigibskiy’de olduğu öğrenildi.

YUSUF ÖZTÜRK DEVREDE

Bünyesinde birçok şirket barındıran Tez Tour, sadece Alkan Grup adıyla iflası erteleme istedi.

332milyon TL borçlu olan şirket alacaklıları bu davaya yönlendirildi. Mali verileri Antalya’dan İstanbul’a taşınan ‘ALKAN’ adlı şirket, o dönemde Alexander Siginibskiy’nin yöneticisi olduğu Lüksemburg merkezli fon şirketine devredildi ve devirlenı anda Alexander Siginibskiy ticari sicil gazetesi verilerine göre fon şirketindenrıldı.

Ocak 2015 tarihinde de TEZ TOUR’un incoming hizmetlerini sürdürmesi için şirket çalışanı Yusuf ÖZTÜRK aracılığı ile KİLİT GLOBAL ile anlaşmıştı.

Kilit Global Tez partnerliği bitti

Beş yıl önce başlayan, İki yıla yakın süredir sıkıntıların olduğu konuşulan Tez Tour /Kilit Global partnerliği 2020 yılında son bulmuştu. KİLİT GLOBAL’in haziranında yaptığı kısa açıklamada; ‘’Kilit Global Seyahatsi olarak, sektörü tarafından bilindiği üzere 2015 yılından bugüne kadar Tez Tour operatörü ile partnerliğimiz mevcuttu. Şirket yönetim kurulumuzun 29.06.2020 tarihinde aldığı karar gereği, 2020 yaz sezonunda Tez Tour firması ile çalışmama kararı almış bulunmaktayız.'' denilmişti.

Tez Ve Yine Yusuf Öztürk

Tez Tour’un Türkiye yetkilileri Alexander Sınıgıbsky, Alekander Burtın ve Nıkolay Prokopov

Alkan yönetim kurulundanrıldılar. Alkan Group’un şu anda tek yetkilisi Balkar Özerk Cumhuriyeti vatandaşı ve federasyonuna ikamet eden Marat Efendıev. Tez Tour’un Türkiye faaliyetleri, para trafiği, otel anlaşmaları ve her türlü yasal aracılığını sürdüren ALKAN isminin Türkiye yetkilisi Alexander Sınıgıbsky’nin Alkan ile ilişiğini kesmesi sonrası, Tez Tour’un Incoming hizmetini alan bir şirket bulamadığından eski çalışanı Yusuf Öztürk ile ARALES’i kurduğu söyleniyor.