• 09 Eylül 2020 11:52
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

TUI’nin kamulaştırılması isteniyor

Almanya Yeşiller Partisi, hükümetin TUI’ye ortak olarak kamulaştırılmasını istedi.

Bu haberi dinleyin
09 Eylül 2020 TUI’nin kamulaştırılması isteniyor

Almanya’da hükümet TUI’ye iki parti halinde 3 milyar Avro’ya yakın mali destek ve sağlamasına karşın grup hâla zor durumda.

TUI’nin zor durumda olmasının tüketiciye zarar verecek sonuçlara neden olmaması ve sektöre zarar vermemesi için hükümetin gruba ortak olarak kamulaştırılması isteniyor.

Federal Meclisi Yeşiller Partisi Parlamento Grubu Bütçe Sözcüsü Sven-Christian Kindler, TUI ile müzakerelerde, hükümetin "şirketin önemli stratejik kararlarında sözsahibi olmasını sağlayacak bir ilişki içinde olması bunun için de şirkete ortak olunması gerekir” dedi.

Hükümetin devletin kalkınma bankası TKfW üzerinden TUI’ye nisan ayında 1,8 milyar verilmesini sağladığını arkasından 1,05 milyar Avro daha sağladığını, ayrıca Federal Ekonomik İstikrar Fonu (WSF) tarafından da 150 milyon Avro’luk anlaşma ile dönüştürülebilir tahvil aracılığıyla TUI'ye finansman desteği sağlandığını belirten Yeşiller Partisi Bütçe Sözcüsü Sven-Christian Kindler, bu durumda Federal Hükümet TUI'ye yüzde dokuza kadar ortak olma hakkı olduğunu anımsatarak hükümetin bu konuda adım atmasını istedi.

Kindler, seyahat endüstrisindeki gelişmeleri değerlendirirken de şunları söyledi:

TUI veya Thomas Cook gibi büyük şirketler ile AIDA, Costa ve Karnaval gibileri de riskleri artık çok yüksek, dolayısıyla bu nedenle artık sigortalanamaz olduğu ortaya çıktı. Bu endüstrisine aykırı değil: modeli artık çalışmadığı için, hala ticarete ve değişime, ayrıca mobiliteye ve geceleme konaklamasına ihtiyacımız var, sektördeki firmalar sürdürülebilir ve yönetilebilir hale gelmeli.