• 11 Aralık 2020 18:14
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

TUI’nin kurtarılmasına eleştiriler sertleşerek sürüyor

Bu haberi dinleyin
11 Aralık 2020 TUI’nin kurtarılmasına eleştiriler sertleşerek sürüyor

Almanya’da hükümetin TUI’yi kurtarmak için peş peşelendirmesine yönelik eleştiriler sertleşerek sürüyor.

Haber Fvw dergisinde çıktığındatına yorum yazan onlarca kişiin TUI’den ibaret olmadığını söylemişti.

Eleştiriler bu kez günlük ekonomi gazetesi Handelsblatt’da yeran geniş bir yazıda eleınıyor.

TUI’nin durumudan önce de kötüydü

Bir doğal afet olarak salgınının TUI'yi de olumsuz etkilediği, ancak TUI’nin bundan önce da kötü durumda olduğu belirtilen yazıda “Bundan yönetim de sorumlu” deniyor.

Yazıda çoğunluğu yabancı yarımcılara ait olan şirketi kurtarmak için vergi mükelleflerinin 4,3 milyar Avro’sunun harcandığı belirtilerek “Hükümet hasarı kontroltınaayım derken daha büyük hasarlara neden oldu” deniyor.

Handelsblatt’daki yazı şöyle devam ediyor:

Aylık 700 milyon Avro yakıldı

'TUI yöneticileri devletin bu 4,3 milyar Avro’nun bir bölümüne yalnız garanti verdi' diyecekler. Ancak Maliyeı Olaf Scholz bu harcamayı zaten 'amortisman' listesine yazdı. Çünkü TUI, 12 Ağustos-2 Aralık arasında ayda ortalama 700 milyon Avro yaktı.

Bu para TUI’ye 4 ay yeter

TUI CEO'su Fritz Joussen, şirketin 2,8 milyar Avro likiditeye sahip olduğunu açıkladı. Ayda 700 milyon Avro yakan TUI'ye bu para ancak 4 ay kurtarır ancak federal hükümeti kötü ruhlardan kurtarmaz. Federal hükümet, kendisini karmaşanın içine attı. Çünkü Berlin, hasarı kontroltınaayım derken daha büyük hasarlara neden oldu.

‘’Thomas Cook olayından dersınmadı’’

Federal hükümet, kendi başarısızlığından dolayı iflas edecek olan TUI'yi 1,8 milyar Avro vererek kurtardı. 

Neden? 

Çünkü hükümet, 6 ay önce yaşanan Thomas Cook iflasından hiçbir ders çıkarmadı. 

Dolayısıyla TUI'nin olası iflası durumunda müşterilerin (tahmini olarak 1 milyar Avro) paralarının korunmamasından da devlet sorumlu olmalı.

‘’ TUI için hazine yağmalanıyor’’

Şimdi TUI'ye 1,3 milyar Avro daha veriliyor. Mart ayında 'bu da yeterli değil' denildiğinde ne olacak? 

Federal hükümet, sistematik olarak Commerzbank, veya Deutsche Bahn ile aynı kategoride olmayan bir şirket için hazineyi yağmalıyor.

Daha da kötüsü, finansman modeli nedeniyle devlet, Ekonomik İstikrar Fonu (WSF) aracılığıyla TUI'nin güçlü bir ortağı durumuna gelecek.

‘’Alltours ve Schauinsland devletle rekabet edecek’’

Kısa çalışma dışında devletten hiçbir destekmayanltours'un sahibi Willie Verhuven ve Schauinsland’ın sahibi Gerald Kassner gibi vergi mükellefleri, şimdi TUI'ye ortak olan devletle rekabet edecekler.

TUI'nin varlıkları ve borçları

TUI’nin bünyesinde kendi mülki ve çeşitli markalarla işletmecisi ya da kiracısı  olduğu i 411 otel, 150 uçak ve 18 kruvaziyer yolcu gemisi bulunuyor.

Bilanço kayıtlarına göre grubun 2020 yılı eylül ayı itibariyle 4.3 milyarı kamuya olmak üzere toplam 6.4 milyar Avro borcu var.