• 01 Ekim 2020 03:04
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

TUI’ye  1,2 milyar Avro kredi daha verildi

Bu haberi dinleyin
01 Ekim 2020 TUI’ye  1,2 milyar Avro kredi daha verildi

Nisan ayından bu yana devlet eliyle iki parti halinde toplam 3 milyar Avroan TUI’ye 1.2 milyar Avro  daha verildi.

Daha önce yaptığı açıklamada sağlananlere rağmen bu kış operasyonların çıkaramayacağını söyleyen TUI bu ile kış operasyonları yapma konusunda rahatladı.

Kamulaştırılması istenmiş ve Rus ortağa  çağrı yapılmıştı

TUI’ye sağlanan 1.2 milyar Avroluk, şirketin kamulaştırılması için çağrı yapıldığı ve grubun en büyük ortağı Rus işadamıeksei Mordashov’a sermaye artırımı yoluyla şirketi kurtarması çağrısı yapıldığı dönemde gerçekleşmesi dikkat çekti.

TUI: Anlaşma sağlandı, kış operasyonu kurtarıldı

TUI’den konuyla ilgili yapılan açıklamada 1,2 milyar Avroluk ikinci mali yardım için anlaşma sağlandığı ve bu yardımla şirketin mali olarak güvenceyeındığı belirtildi. Açıklamada, ''Anlaşma sağlanan paket 2020-21 kış döneminde yaşanacak mevsimsel dalgalanmaları karşılamak için yeterli likidite sağlıyor ve değişken piyasa ortamında grubun konumunu güçlendiriyor'' denildi.

“Devletleri güvence sağlıyor”

TUI CEO'su Fritz Joussen, ''Çok değişken piyasa ortamında faaliyet göstermeye devam edeceğiz. Pazarlarımıza ve destinasyonlarımıza yönelik seyahat uyarıları sürekli değişkenlik gösteriyor. Dünya genelinde hala çok sıkı Covid-19 kısıtlamaları var. Bu durum planlama yapmayı zorlaştırıyor ve tur operatörlerinin daha esnek hale gelmesini zorunlu hale getiriyor. Devletleriyle arttırılmış istikrar paketi, her şeyin ötesinde pandemi döneminde likiditeyi güvencetınamamızı sağlıyor. Önemli bir ciro elde edemeden bu dönemi atlatmak ve şirketimizi pandemi sonrası için yeniden yapılandırmak durumundayız.'' ifadelerini kullandı.

''Krize odaklandık ama sürdürülebilirlik önemli''

TUI'nin daha dijital ve etkili bir seyahat şirketine dönüşeceğini anlatan Joussen, ''Şu anda odak noktamız krizin üstesinden gelmek olsa bile, endüstrisinde sürdürülebilirliği sağlamak için standartları belirlemeye devam etmek istiyoruz.'' dedi.