• 09 Temmuz 2024 15:29
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Turizm dolandırıcısı yakalandı. 97 suç kaydı var

Bu haberi dinleyin
09 Temmuz 2024 Turizm dolandırıcısı yakalandı. 97 suç kaydı var

 

Sesini değiştirme yeteneği ile kendisini önce 'sekreter', sonra 'turizmci' ve son olarak da 'tatlıcı' olarak tanıtan dolandırıcı son işinde yakalandı.

25 ilde çok sayıda dolandırıcılık olayından aranan, Murat Ç. (51) Denizli'nin Pamukkale ilçesi Gözler Mahallesi'nde bulunan bir restoran işletmesini telefonla arayarak kendisini 'turizmci' olarak tanıttı.

Yapılan sorgulamalarda Murat Ç.'nin Kars, Kütahya, Sakarya, Samsun, İzmir, Mersin, Tokat, Edirne, Konya, Çanakkale, Hatay, Trabzon, Şanlıurfa, Bolu, Afyonkarahisar, Kırklareli, Bursa, Ordu, Kayseri, Sivas, Balıkesir, Antalya, Kocaeli, İsparta ve Bingöl olmak üzere 25 ildennı dolandırıcılık yöntemi ile 35 adet yakalama kararı olduğu, 40 ilde karıştığı 97 adette suç kaydı olduğu belirlendi. 

Murat Ç. onlarca kişilik turist kafilesi getireceğini belirterek rezervasyon yaptırdı. Birçok restoranını şekilde arayan sözdeci Murat Ç., getireceği kafilenin yemeklerin yanında yalnızca Antep baklavası yediğini, bu nedenle tatlıların Gaziantep'ten gelmesi gerektiğini söyledi. Murat Ç., talebini kabul eden işletme sahibine Gaziantep'ten sürekli sipariş verdikleri sözde bir Antep baklavacısının numarasını verdi. İşletme sahibi H.A.'nın telefonunu açan Murat Ç., bu kez de kendisini 'tatlıcı' olarak tanıtarak, 59 bin TL'lik sipariş aldı. Parayı da peşin ödeyen işletme sahibi H.A, rezervasyon günü geldiğinde ise neye uğradığını anlayamadı. Hem tatlılar hem de turist kafilesinin gelmediği restoran işletmecisi H.A, jandarmaya ihbarda bulundu. 

İhbar üzerine harekete geçen Denizli İl Jandarma Komutanlığına bağlı jandarmanın dedektifleri olarak da bilinen Jandarma Suç Araştırma Timleri (JASAT) şüpheliyi yakaladı.

Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen dolandırıcının "Neden dolandırdınız?" sorusuna "Hak ettikleri için dolandırıyorum" cevabını verdi.