• 08 Ocak 2021 10:29
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Turizm, ilişkili olduğu 54 sektörle yeni bir mecraya kavuştu

Bu haberi dinleyin
08 Ocak 2021 Turizm, ilişkili olduğu 54 sektörle yeni bir mecraya kavuştu

Nezih Demirkent’in kurucusu olduğu, Dünya Gazetesi’nin Hakan Güldağ liderliğindeki yeni döneminde ataklarına devam ediyor.

Gazete,i ilişkili olduğu sektörlerle haftada bir gün “Seyahat Endüstrisi” başlığı altında yayınlanacak sayfada buluşturacak.

’Seyahat Endüstrisi’ sayfası Fehmi Köfteoğlu yönetiminde haftanın Cuma günleri yayınlanacak.

Neden ‘Seyahat Endüstrisi’? başlıklı yazıda sayfa ile ilgili şöyle deniyor

***

“Sen bu sektöre tanıyor biliyorsun, buna bir sayfa açalım. Adı Seyahat endüstrisi olsun.”

‘Seyahat endüstrisi mi?”

“Evet. Çünkü artık boynunda fotoğraf makinesi,ağında şortu ile gezen birkaç kişi olmaktan çıkmış,  başka sektörlerle ençok ilişkisi olan etkileyen bir endüstri haline gelmiştir”

Bu sözlerin sahibi Dünya Gazetesi’nin kurucusu Nezih Demirkent’tir. Saygıyla anıyorum.

1997 yılının sonlarıydı, bir cumartesi günü Nezih Bey aradı, ‘Ne yapıyorsun’ dedi, ‘Oturuyorum’ deyince ‘Çık gel’ dedi. Seyahat Endüstrisi sayfası o gün kararlaştırıldı ve bir hafta sonra yayın başladı. 

Adını koyan Nezih Demirkent’in isim babası olduğu ‘Seyahat Endüstrisi’ sayfası İlk yayınlandığından 23 yıl sonra bu kez de Hakan Güldağ liderliğinde basında farklı bir model oluşturmak üzere çıkılan yoldaki Dünya Gazetesi’nin yeni döneminde yine, yeniden sizlerle birlikteyiz.

**

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in girdi-çıktı(Output-input) araştırmasına göre seyahat endüstrisi 54 sektör ile mal ve hizmet alanında ilişki içindedir.

Bu gerçekten hareketle endüstriye dönüşen böyle bir sektöre sayfa açmayı bu alandaki gelişmeleri yansıtmayı görev bildik.

Bu sayfadain hangi sektöre nasıl girdi sağladığı, seyahat eylemi gerçekleşirken ve bu eyleme yönelik yatırımlar yapılırken bundan hangi kesimlerin nasıl etkilendiği sergilenecek.

Bu sayfa "Dar tanımıyla bir sayfası" değil "Seyahat ve endüstrisini oluşturan bütün kesimleri içeren bir sayfa olacak.

Seyahat Endüstrisi sayfası sektörde yer alan bütün kesimler ile sektörün ilişkili olduğu diğer kesimler arasında bir köprü, bir buluşma platformu olacak.

Seyahat Endüstrisi sayfasının bu amacına ulaşması elbette sizlerin de katkısı ile mümkün olacaktır. 

Haber, görüş, öneri, eleştiri ve uyarılarınız, maddi manevi desteğinizle her hafta cuma günü ‘Seyahat Endüstrisi’ sayfasında buluşalım.

Seyahat Endüstrisi sayfasının tamamı için tıklayın

https://www.dunya.com/sektorler/turizm/turizmde-toparlanma-nasil-nerede-ne-zaman-olacak-haberi-606295