• 06 Mayıs 2023 22:03
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

‘’Turizm sektörü personele kira desteğini konuşmalı’’

Bu haberi dinleyin
06 Mayıs 2023 ‘’Turizm sektörü personele kira desteğini konuşmalı’’

Pandemi sonrası personelini başka sektörlere kaptıran ve istihdamda nitelikli elaman sıkıntısı yaşayan sektörünün, yüksek kiralar nedeniyle barınma sorunu yaşayan çalışanlarına kamu ve özel sektör işbirliği ile kira desteğinin gündeme getirilmesi gerektiği belirtildi.

Konaklama tesisleri, yüksek kiralar nedeniyle çalışanlar barınma sorunu yaşıyor. Kira fiyatlarının çok aşırı olması ve çalışanların ücretlerinin ortalama asgari ücret düzeyinde kalması nedeniyle çalışanı sektörü ve şehri terk ediyor. Ya da daha uygun kira fiyatlarına kentin daha uzak semtlerine gitmek zorunda kalıyor.

Turizm sektörü de barınma sorunu yaşayan personelini tutmak için otel lojmanlarını değerlendiriyor. Antalya’da 5 yıldızlı otellerde çalışan personelin yüzde 30’nun da lojmanlarda barındırıldığı belirtildi.

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, şu anki ücretlerle çalışanın hem kirada oturması hem de maaş almasının çok zor olduğunu söyledi.

Turizm sektörünün çalışanlarının barınma sorununu otel lojmanlarıyla çözmeye çalıştığını söyleyen Kavaloğlu, kamu ve özel sektörün çalışanlara kira desteğinin konuşulması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

‘’Turizm sektörü pandemi de çalışanını kaybetmişti.  Aslındade istihdam sorunu yok, yönetim sorunu var. Bunu yönetmekle yükümlü olanlarda doğru kararlar alarak yönetmek zorunda. Biz sektör olarak personelimize lojmanlarımızı, konaklama olanaklarımızı elimizden geldiğince sunmaktayız. Zincir otellerin olanakları daha fazla. Ama 5 yıldızlı otellerde çalışanların yüzde 30’u lojmanlarda konaklamaktadır.’’

Turizm sektörünün çalışanları tutmak ve kaybetmemek için çeşitli çalışmalar yaptığını belirten, kamu ve özel sektörün çalışanlara kira desteği verilmesi konusunu değerlendirmesi gerektiğini vurguladı. Kavaloğlu, ‘’Normal şartlarda çalışanlara kira desteği verilmeli.de sürdürülebilir olmada sektörün kaynağı insan kaynağıdır. Bu sistemin sürdürülebilir olmasında insan kaynağı var. Bunun içinde personelinakta kalması lazım’’ dedi. (Fikri Cinokur/Turizm Days)