• 16 Eylül 2022 00:16
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Turizmde yatırımların yüzde 59’u konaklama alanına yapılıyor

Bu haberi dinleyin
16 Eylül 2022 Turizmde yatırımların yüzde 59’u konaklama alanına yapılıyor

Birleşmiş Milletler Dünya Örgütü (UNWTO),de küresel yatırım eğilimlerini belirlemek amacıyla Financial Times'dan fDi Intelligence ile ortak bir çalışma yaptı. Yatırım Raporu adıyla yayınlanan çalışmaya göre 2020 yılında  toplam 9,5 milyar dolar değerinde 250 doğrudan yabancı yatırım (DYY) projesi açıkladı.

Çalışmaya göre seyahat endüstrisindeki yatırımları yüzde 59’u konaklama alanına yapılıyor. 

Çalışmada konaklama alanına en çok yatırımı Marriott International’ın yaptığı bu grubun 2017 ve 2021 yılları arasında küresel alanda yaptığı 97 projeyle sektörünün en büyük yabancı yatırımcısı konumunda olduğu belirtiliyor.
Konaklama alanına en çok yatırım yapan ilk 10 arasında Latin Amerika otel grubu Selina ve Minor Internationalîn da olduğu en büyük ilk 10 yatırımcı listesinde Accor, Hyatt , Travel + Leisure InterContinental, Barcelo, Melia Hotels TUI de var.

Çalışmaya göre seyahat teknolojisi ve yazılım alanına yönelik yatırımlarda önemli artış olduğu, 2019-2021 döneminde bu alana yapılan yatırımların toplam yatırımlar içindeki payının 21'e ulaştığı belirtiliyor.

Çalışmayı yapan fDi Intelligence'ın Genel Yayın Yönetmeni Jacopo Dettoni: “Turizm yatırımlarında   inovasyonu her zamankinden daha önemli hale geldi” diyor.”