• 05 Eylül 2020 21:36
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Türkiye'den KKTC turizmine 20 milyon liralık destek

Bu haberi dinleyin
05 Eylül 2020 Türkiye'den KKTC turizmine 20 milyon liralık destek

Türkiye, COVID-19 nedeniyle zarar gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) sektörüne 20 milyon liralık kaynak aktaracak.

KKTC Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, heranda maddi desteğin yanında'ye bilgi ve tecrübelerini de aktaran Türkiye, ve Çevrelığının kurumsal kapasitesinin artırılmasının yanı sıratyapısı, teşvikler ve hibelerle sektörün desteklenmesine ve girişimciliğin artırılması yönündeki ç

alışmalara da değerli katkılarda bulunuyor.

Açıklamada, "Bu bağlamda, COVID-19 pandemisinden en büyük zararı gören ülkemizdeki sektörünün yeniden canlanması için 2020 yılı İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması'nda Lefkoşa Kaynaklı Reel Sektör Projeleri arasındaki 'Turizm Salgın Destek Programı Projesi'nden 20 milyon lira kaynak ayrılmıştır." ifadeleri yerdı.

131 otel ve 141ye hibe

Ayrılan bu kaynak ile başta küçük oteller olmak üzere 130 otele ve 141ye hibe desteğinde bulunulması ve 25ye de 2019 yılı teşvik ödemelerinin kısmi olarak ödenmesi için gerekli talimatların verildiği belirtilen açıklamada, gerekli çalışmaların başlatıldığına vetyapısına da ilgili yıl harcamalarında kullanılmak üzere ilave kaynak ayrıldığına vurgu yapıldı.

Açıklamada,in yarattığı katma değer, istihdam ve döviz geliri vesilesiyle ekonomisine katkı açısından en önemli sektörlerden biri olduğuna da dikkat çekildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Başbakanı Ersin Tatar, 26 Mayıs 2020'de video konferans yöntemiyle düzenlenen görüşmeyle "Türkiye ve Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması"nı imzalamıştı.