• 24 Şubat 2021 11:47
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

TÜRSAB - Halkbank anlaşması: Acentelere belgeleri karşılığında 100 bin TL kredi sağlanacak

Bu haberi dinleyin
24 Şubat 2021 TÜRSAB - Halkbank anlaşması: Acentelere belgeleri karşılığında 100 bin TL kredi sağlanacak

Türkiye Seyahatleri Birliği (TÜRSAB) Halkbank ile anlaştı. Belgelerini teminat olarak gösteren TÜRSAB üyesi seyahatlerine 100 bin TL sağlanacak.

Kredi ticari faaliyetlerde kullanmak üzere 6 ay anapara ödemesiz dönemli, 36 aya kadar vadeli olacak.

Konuyla ilgili olarak Halkbank ve TÜRSAB arasında "TÜRSAB Üyesi Seyahatlerine Destek Paketi" protokolü imzalandı.

Protokol töreninde konuşan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ülkelerin aşılama gayretlerinin seyahatlerde 2021 yılında yoğunluk olacağını gösterdiğini ifade ederek, Halkbank olarak sektörü finanse edeceklerini söyledi.

Halkbank olarak sektöründeki firmaların finansman ihtiyaçlarına destek sağlayabilmek için Garanti Fonu (KGF) Teminatlı Destek Paketi'ni devreyedıklarını hatırlatan Arslan, şöyle konuştu:

Teminat belge olacak

Şimdi sektörünün en önemli paydaşlarından olan seyahatleri için, TÜRSAB'la birlikte bir protokol imzalıyoruz. Bu protokol uyarınca bir üst limit oluşturmuştuk, bunu daha önce 75 bin TL üst limit olabilir düşüncesindeydik ama bu sabah sayın başkanımız Firuz Bey ve sayın ticaret odası başkanımızla yaptığımız değerlendirmede prensip olarak bu 75 bin limiti 100 bin TL üst limit olarak uygulama kararıdık. Dolayısıyla bu üst limit çerçevesinde 'TÜRSAB Üyesi Seyahatlerine Destek Paketi' sayesindelerin finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda karşılamayı ve sezonu öncesi hazırlıklarına destek olmayı hedefliyoruz.

36 ay vadeli

Bu tabi prensip bir limitti, bazı firmalar gerekli koşullar sağlandığı takdirde bunun daha üzerinde elbette yararlanabileceklerdir. Paket kapsamında TÜRSAB üyesi seyahatlerinin ihtiyaç ve taleplerine göre 6 ay ana para ödemesiz, 36 aya varan vadeli nakit işletmesi, bizim ticari markamız olan Paraf Kobi Kart, teminat mektubu ve ticarili mevduat hesabı taleplerine yanıt vermiş olacağız. Ayrıca paketten faydalanan TÜRSAB üyelerine dijital kanallarımızdan ücretsiz EFT/havale yapma imkanlarını da sağlamış olacağız. Bu destek paketinden 10 bine yakın seyahatmizin faydalanabileceğini öngörmekteyiz."

TÜRSAB 'a üyelik belgesi yeterli

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Gerçekleştirdiğimiz temaslar neticesinde Halkbank, yaptığımız çağrıya yanıt verdi, büyük bir vizyon, anlayış ve inançla sektörümüze olan güvenini gösterdi. 'Turizme Güven Paketi' sektörümüzün yeniden hareketlenmesi, toparlanması ve yükselişi için büyük bir katkı sağlayacaktır.deki hedeflerimize ulaşmak için seyahatlerinin önünün açılması, pazarlamaanında katkı verilmesi ve her şeyden öte moral desteğinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan Halkbank tarafından sağlanan destek, çok özel bir anlam ifade ediyor. Bugün atılan imzalar, aynı zamanda Türkiye’nin ekonomisine,in Türkiye için önemine ve seyahatlerinin bu ülkenin geleceğine sağlayacağı katkıya da güveni gösteriyor."

Bağlıkaya,lerin söz konusu pakete başvuru için TÜRSAB'a üye olduğunu gösterir belge ile Halkbank şubelerine başvurmalarının yeterli olduğunu da sözlerine ekledi.