• 05 Mart 2021 22:17
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Uçak biletlerinde tavan fiyat kalkıyor

Bu haberi dinleyin
05 Mart 2021 Uçak biletlerinde tavan fiyat kalkıyor

 

İç hat uçak biletlerinin azami satış fiyatı (tavan fiyat) uygulamasından vazgeçiliyor. Tavan fiyatta, bilet fiyatları, bayram ve özel günrımı yapılmadan tek yönde, 450 lirayı geçmiyordu.

Uçak biletlerinin özellikle tatil dönemlerinde astronomik ücretlerle satışına yönelik şikayetler üzerine, "tavan fiyat belirlenmesi" konusunda düzenlemeye gidilmişti. Ancak, iç hat uçak biletlerinde, uzun yıllardır uygulanan “tavan” fiyat uygulaması sona eriyor.

Habertürk'ten Olcaydilek'in haberine göre konu ile ilgili çalışma başlatıldı. Ankara, sektörüyle temas kurdu. Öncelikle, yeni bilet fiyatlarına esas oluşturacak parametreler (başta jet yakıtı gideri olmak üzere) belirlenecek. Bu parametreleri içerecek bir “formül” oluşturulacak. Söz konusu formül işletilecek ve bilet fiyatları, herhangi bir müdahale gerektirmeden yeniden hesaplanacak. Kaynaklar, sezonu açılmadan bu konudaki çalışmanın tamamlanabileceği mesajını verdi.

Türkiye’de, bir süredir iç hat uçak bilet fiyatlarında “tavan” fiyat uygulanıyor. Biletlerde, “tavan” fiyat, en son 2019 yılının sonunda belirlendi. Bilet fiyatlarının, bayram ve özel günrımı yapılmadan tek yönde, 450 lirayı geçemeyeceği kayda bağlandı.

2017 yılında 352 liraya yükseltilen tavan fiyat, 2018 yılında danı tutarda uygulanmıştı.

Tavan fiyat uygulaması, özellikle bayram ve tatil günleri bilet fiyatlarının aşırı yükselmesini önlemek için gündeme gelmişti.

Jet yakıtı, maliyetler hesaplanacak

Peki, yeni fiyatlar nasıl belirlenecek? Öncelikle, bilet fiyatlarına esas oluşturacak (başta jet yakıtı olmak üzere) temel parametreler tek tek belirlenecek. Bu parametreleri ya da değişkenleri içerecek bir formül oluşturulacak. Söz konusu formül işletilecek ve bilet fiyatları, yeniden hesaplanacak. Böylece, herhangi bir müdahale gerektirmeden bilet fiyatları belirlenmiş olacak.

Kaynaklar, sivil havacılığa ilişkin mevzuatta “tavan” fiyatı kapsayacak bir maddenin olmadığını belirterek, önceki yıllarda Ulaştırmalığı ile sektörünün bu konuda bir adımının söz konusu olduğunu söyledi.