• 19 Mart 2022 23:06
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

UNWTO’dan AB Bakanlarına: “Birlikte çalışıp, turizmi barışın temeli yapın”

Bu haberi dinleyin
19 Mart 2022 UNWTO’dan AB Bakanlarına: “Birlikte çalışıp, turizmi barışın temeli yapın”

AB ülkesininları pandeminin başlamasından bu yana ilk kez yüz yüze bir araya geldi. 27 Avrupa ülkesinden katılımın olduğu Dijon'daki toplantıda bir konuşma yapan (Dünya Örgütü) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, COVID-19 pandemisi, iklim değişikliği Avrupa'daki savaştan oluşan 'üçlü tehdit' konusunda uyardı.

ABlarının gayrı resmi toplantısında, Avrupa Konseyi'nin Fransa Başkanlığı, liderliğini memnuniyetle karşılayıp, içinden geçmekte olduğumuz zor günlerde sektörün güç birliğine olan ihtiyacına dikkat çekildi.

Sektörün karşı karşıya olduğu ve ‘üçlü tehdit’ olarak tarif edilen COVID-19 pandemisi, iklim değişikliği devam eden savaş konusunda uyarılar yapan Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili,’nun'nın Federasyonu tarafından işgalinin başlamasından bu yana genişletilmiş Birleşmiş Milletler sistemi ve diğer uluslararası kuruluşlara yönelik güçlü kınamalara katıldıklarını söyledi. 

Barış ve umut ışığı olarak

Turizmin ortak değerleri yeniden öne çıkarma ve barışı teşvik etmede aktif bir role sahip olduğunu hatırlatan Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Bu konu, içinden geçmekte olduğumuz bu sıkıntılı günlerde sektörün mutlaka yerine getirmesi gereken bir görevidir. Pandemi sırasında yaptığımız gibi, sektörün bu konuya verdiği desteğin boyutu, kapsamı ve gücü önümüzdeki günlerde artacak” dedi.

Avrupa İç Pazardan Srumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton da şunu söyledi “Birlikte daha güçlüyüz. Tüm delegeler,in yeniden başlatılması için uluslararası dayanışmayı teşvik etmeli. Herkesinin dünyanın tüm bölgelerinde milyonlarca insana umut sağlayan kilit rol sahip olduğunu kabul etmesi gerekiyor.” 

Bu arada yönetimi, pandemiyeyle ilgili olarak getirilen seyahat kısıtlamalarının istikrarlı bir şekilde kaldırılmasını ve hafifletilmesini memnuniyetle karşıladığını açıkladı. 15 Mart itibariyle, dünya çapındaki yedi ülke, ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO ve 27 AB üye devletininlarına) tamamen uyumlu olarak COVID-19 ile ilgili kısıtlamalar tamamen kaldırıldı.

UNWTO Genel Sekreteri, AB hükümetlerinie fark yaratmak için ihtiyaç duyduğu desteği sağlamaya çağırdıktan sonra sözlerini şöyle noktaladı: “Birçok AB üye ülkesinde toparlanma planlarını takdirle karşılıyoruz. sektörünün yüzde 80'ini temsil eden  sektör için hedeflenen yardımlar, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler ile bireysel çalışanlar olmak üzere her kademeye fayda sağlayacak.rıca, sürdürülebilir ve güçlü bir sektör inşa etmenin yolu işbirliğinden geçiyor.in iklim eylemi taahhütlerini yerine getirip bunları artırmasının zamanı geldi.”