• 20 Ağustos 2023 23:24
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Van, İranlı turistler, su sporları, inanç ve sağlık turizmi ile de anılacak

Bu haberi dinleyin
20 Ağustos 2023 Van, İranlı turistler, su sporları, inanç ve sağlık turizmi ile de anılacak

'Van Denizi Su Sporları Festivali'

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'nü tanıtmak vee kazandırmak amacıyla düzenlenen 'Van Denizi Su Sporları Festivali' renkli görüntülere sahne oldu. 2 gün boyunca gerçekleşen etkinliğin ilk gününde çok sayıda sporcu gösteri yaptı. 

Bir inançi mekânı: Akdamar Adası

Kültür velığımızın özel izni ile yılda bir kez ibadete de açılan Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından düzenlenenin uluslararası alanda ilgi görüyor. Bu amaçla çeşitli ülkelerden ziyaretçiler geliyor.

Akdamar Anıt Müzesi, UNESCO Dünya Miras Merkezi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Dünya Miras Geçici Listesi'ne de eklendi.

Sağlıki

Van sağlıkinde de öne çıkmaya başladı.

Kamu, özel ve üniversite hastanelerinde 3 bin 100 yatak kapasitesinin bulunduğu Van’a 800 yataklı yeni bir hastane daha yapılıyor.

İl Sağlık Müdürü Muhammed Tosun, " Edremit’te yapılacak 800 yataklı yeni hastane kentin sağlıkinde de öne çıkmasını sağlayacak. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni binayla birleştirilerek Şehir Hastanesine dönüştürülecek. İran ve Irak başta olmak üzere birçok ülkeden hastalar ilimize geliyor. Onlara da hizmet verecek” dedi 

Van'a 418 bin İranlı turist geldi 

Bu arada en uzun sınıra sahip olan Van, özellikle yaz döneminde tatillerini Van'da geçirmek isteyen binlerce İranlı turisti ağırlıyor. 

Yılbaşından bu yana yaklaşık 418 bin İranlı turist Saray Kapıköy Sınır Kapısı'ndan Van’a giriş yaptı. Bu sayı geçen yılınnı döneminde 290 bin kişi olarak gerçekleşmişti.