• 11 Eylül 2023 09:29
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Yabancıya konut satışının diğer yüzü, 80 daire aldı otel gibi kiralık ev zinciri oluşturdu

Bu haberi dinleyin
11 Eylül 2023 Yabancıya konut satışının diğer yüzü, 80 daire aldı otel gibi kiralık ev zinciri oluşturdu

 

Bir Rus Antalya’da bir sitede iki blokta 80 konut almış. Bunları otel gibi kiralık ev zinciri haline getirmiş.İki blok arasına resepsiyon yapmış. Turist sitenin güvenliğine, 'where is the reception' diye soruyor.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, Antalya’da yabancılara satışı yapılan konutların özellikle de Alanya ve ilçelerinde amacı dışında kullanıldığını, bunun da otelcilik faaliyetlerine büyük zarar verdiğini belirterek bu örneği veriyor.

Son dönemde yabancıya satışı yapılan gayrimenkul sayısının 108 bine ulaştığını belirten Kavaloğlu, 
konuyla ilgili hazırladıkları özel rapor Kültür velığı'na sunduklarını söyledi.

Hürriyet Akdeniz’den Salim Uzun’un haberine göre Antalya’da yabancılara satışı yapılan konutların özellikle de Alanya ve ilçelerinde amacı dışında kullanılıyor.

Resepsiyonu da var

Konuyla ilgili bilgi veren AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, Antalya'da ev satın alanların ülkelere göre sıralamasının Rus, Alman velı şeklinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Yabancıların Antalya'ya gelip ev alması elbette güzel bir şey. Bu da dünyada örnekleri olan bir şekli. Fakat satılan 108 bin daire 108 binrı kişiye satılmamış ki. Sıkıntı da burada başlıyor zaten. Bu listenin içinde 1 kişi 80 tane ev almış, bu evleri kendi yurttaşlarına kiralıyor. Yani kendi içlerinde bir kiralama sistemi oluşturulmuş. 

Düşünün adam iki tane blok almış iki bloğun arasına resepsiyon yapmış. Turist sitenin güvenliğine, 'where is the reception' diye soruyor. Bu hiçbir şart altında kabul edilebilir bir şey değil. 

Oturma değil yatırım amaçlı

Biz bu tespitleri yaptık ye Portekiz, İtalya ve'daki örnekleri inceledik. Hazırladığımız raporu da Kültür vehğı'na sunduk. Ekimma kadar paydaşlıklarla birlikte uygun bir kanun metni hazırlanacak. Şu darı bir gerçek; ABD'deki, Ispanya'daki otelci de bu konulardan mustarip. Bazı bölgelerde gayrimenkul satışları işte bu yüzden durduruluyor. Bu Antalya için de bir gereklilik. Bakıyorsunuz satılan 108 bin konutun büyük bir çoğunluğu Alanya ve'nda. Madem bu satışlar yatırım amaçlı o zaman sahillerin dışındaki yerlere de yatırım yapmalarım bekliyoruz."