• 16 Eylül 2022 20:47
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

“Yaptırımlar nedeniyle Almanya iflas dalgasıyla karşı karşıya”

Bu haberi dinleyin
16 Eylül 2022 “Yaptırımlar nedeniyle Almanya iflas dalgasıyla karşı karşıya”

Alman Federal Meclisi Enerji Komisyonu Başkanı Klaus Ernst, ülkenin'ya yönelik yaptırım politikası nedeniyle iflas dalgasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ernst, “İflas dalgası tehdidi altındayız. ile müzakere edilmeli" dedi.

Klaus Ernst,'ya dönük yaptırımlar sonrasında bağlayan enerji krizine dair ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Başbakan Olaf Scholz'un yaptırımların Avrupa'ya'dan daha fazla zarar vermemesi gerektiği yönündeki açıklamasını anımsattı.

Ernst, "Şu anda yedi paket yaptırım uyguladık ve Gazprom rekor kar elde ediyor.nı zamanda, bir iflas dalgası tehdidi altındayız. Dolayısıyla ile açık fikirli bir şekilde müzakere edilmeli" ifadelerini kullandı.

Doğalgaz eve elektrik maliyetlerindeki artışla birlikte Avrupa Birliği'nin (AB) en büyük ekonomisi olan'da 2023'de resesyon bekleniyor.

Münih merkezli Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü, daha önce enerji krizinin Alman ekonomisinde 'tahribata neden olduğunu' ve 'krize yol açabileceği' uyarısını yapmıştı.

Almanların yüzde 40'ı kışın enerji faturalarında ödeme zorluğu yaşayacağını öngörüyor

Rusya'ya yönelik uygulanan yaptırımlar sonucu ortaya çıkan enerji krizi Alman halkını birçok konuda endişelendirirken, ülkedeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40'ı önümüzdeki kış enerji faturalarını ya tamamen ödeyemeyeceğini ya da ödemekte çok zorlanacağını tahmin ediyor.

Almanya kamu yayıncısı ARD’nın sabah programı tarafından yaptırılan ankete göre,’da daha düşük gelirli ve genç insanlar enerji faturaları konusunda endişeleniyor.

Aylık net hane geliri 1500 eurodan düşük olanların yüzde 58'i enerji faturalarında kışın ödeme güçlüğü beklerken, bu oranlık net geliri 1500 ila 3500 euro arasında olan hanelerde yüzde 47 oldu. Buna göre ülkede yetişkinlerin yüzde 39’u önümüzdeki kış enerji faturalarını ya tamamen ödeyemeyeceğini ya da ödemekte çok zorlanacağını düşünüyor.

Ankete göre, 35 yaşın altındaki katılımcıların yüzde 50’si kış enerji maliyetlerinin büyük sıkıntı olmasını bekliyor.

Gaz ve elektrik maliyetlerindeki yüksek artışların,ın geleceğe olumsuz ekonomik beklentilerle bakmasına neden olduğunu ortaya koyan ankete göre, katılımcıların yüzde 83’ü işlerini kaybetme endişesi taşıyor.

Ankete göre,ın yüzde 59’u kışlarında elektrik ve gaz kesintisi olmayacağını düşünürken, yüzde 36’sı kesinti olmasını bekliyor.