• 21 Eylül 2023 08:09
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Yaptırımlara rağmen Rusya’ya hangi havayolları uçuyor

Bu haberi dinleyin
21 Eylül 2023 Yaptırımlara rağmen Rusya’ya hangi havayolları uçuyor

Rusya’nın geçen yıl, 2022 şubatında’ya müdahalesi üzerine Amerika ve AB’nin uygulamaya başladığı yaptırımlar kapsamında dünyanın bir çok ülkesindenşirketleri bu ülkeye uçuşları durdurdu.

Ancak aralarında Türkiye’nin de olduğu bazı ülkeler’ya yaptırım uygulamıyor. Bu kapsamdaşirketleri de hava sahasını kullanıyor.

Flightradar24, yaptırım ortamında hava sahasını kullananşirketleri listesini çıkardı. Başında Türk Hava Yolları’nın () olduğu çeşitli ülkelerden 19Rusya’ya uçuyor.

Flightradar24 haberinde şöyle deniyor: Eylül 2023'te dört Avrupalı ​​havayolu şirketi Rus hava sahasını kullanmaya ve destinasyonlarına uçuş sunmaya devam ediyor. 

Kuzey Amerika ve Avrupa'nın aksine, çoğu Asya ülkesi yaptırım uygulamadı; bu da şu anda Rus hava sahasından kaçınanşirketlerinin bunu gönüllü olarak yapmayı tercih edenşirketleri olduğu anlamına geliyor.

Bu, büyük ölçüde bu ülkelerin ile olan güçlü diplomatik ilişkilerine bağlanabilir. 

Çin, Rus hava sahasını en fazla havayoluyla dolaşan ülke olarak öne çıkıyor. Air China, Beijing Capital Airlines, China Eastern, China Southern, Hainan Airlines ve Xiamen Air gibi önemli Çinli taşıyıcılar, bu hava sahasını öncelikle Batı Avrupa'daki varış noktalarına ulaşmak için kullanıyor, ancaknı zamanda içindeki varış noktalarına da uçuyorlar.

Türk Hava Yolları,'da toplam 7 destinasyona hizmet veren, en geniş kapsama sahipşirketi olarak öne çıkıyor. Türkiye’den Türk Hava Yolları’nın (THY) yanı sıra Pegasus da’ya uçuyor.’ya Sırbistan’dan Air Sırbistan ve Belarus’tan Belavia da uçuyor.
Bu arada Air Sırbistan,'nın dört şehrinde operasyonlarını sürdürüyor: Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Soçi.

İsrail’in EL AL, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Emirates ve Etihad, Rus hava sahası üzerinden uçuş gerçekleştirmeye devam ediyor.

Air India, şehirlerine doğrudan hizmet vermese de, Hindistan'dan başlayıp Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve bazı Avrupa destinasyonlarına giden tüm uçuşlar için Rus hava sahasını kullanıyor. 

Rus hava sahasını kullanan diğer Asya havayolları arasında Air Arabia, Sri Lankan, Flydubai, Cham Wings ve Uzbekistan Airways yer alıyor.