• 11 Haziran 2024 08:12
  • 0
  • 1 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Ziyaretçide ara açılıyor İstanbul’un ziyaretçi sayısı Antalya’nın 2.5 katı

Bu haberi dinleyin
11 Haziran 2024 Ziyaretçide ara açılıyor İstanbul’un ziyaretçi sayısı Antalya’nın 2.5 katı

 

Yılın ilk dörtlık döneminde Türkiye’nin de gelir bakımından istendiği kadar değilse de ziyaretçi sayısındaki artış iyi.

Ziyaretçi sayısının illere göre dağılımında da İstanbul ile Antalya arasındaki fark büyüyor.

Ziyaretçi sayısında iki merkez arasındaki ara açılıyor. Dörtda İstanbul’a 5, Antalya’ya 2 milyon ziyaretçi geldi.

İstanbul İl Kültür ve Müdürlüğü verilerine göre, İstanbul'a 2023'ün ilk 4ında 4 milyon 770 bin 533 yabancı turist geldi. Bu sayı, bu yıl yüzde 10 artarak 5 milyon 244 bin 936 oldu. 

Aynı dönemde Antalya'ya gelen turist sayısı geçen yılınnı dönemine göre yüzde 15 artışla 2 milyon 66 bin 962 olarak gerçekleşti.

Buna göre yılın ilk dörtında (Ocak-Nisan) İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı Antalya’ya gelen turist sayısının 2.5 katı olarak gerçekleşti. Ziyaretçi ve turist sayısında İstanbul ile Antalya arasında her zaman fark olur yakın zamana kadar da Antalya önde olurdu. Şimdi denge değişti ve İstanbul arayı açarak öne geçiyor.

İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısındaki bu artışta’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle Avrupa ve diğer ülkelere İstanbul üzerinden geçenlerin sayısı önemli paya sahip.

Bu arada küresel salgın (Pandemi) dönemi dahil uzun süreden beri İstanbul’a gelmen ziyaretçilerin ülkelere göre dağılımında Arap ülkeleri ilk sıradayken son dönemde Arapların azaldığı una karşılık Rusların arttığı dikkat çekiyor. Nitekim Nisanında gelenlerin ülkelere göre dağılımında ilk sırada

Buna karşılık uzun süreden beri Antalya’ya  gelenlerin ülkelere göre dağılımında ilk sırada olan Ruslar azalıyor. Ruslar ikinci sıraya gerilerken ilk sıraya yükseldi.