24.04.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
"HELAL TURİZM"İN SPONSORU "JET FADIL"
Malezya'da yapılan Uluslararası İslami Turizm Standartlar Konferansı'nın sponsoru yolsuzlukları nedeniyle "Jet Fadıl" olarak da bilinen Fadıl Akgündüz'e ait Caprice Group oldu.

I. Uluslararası İslami Turizm Standartlar Konferansı, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da başladı. İki gün sürecek olan konferansta, otelcilik sisteminin İslami kurallara uygunluğu tartışılıyor.

Konferansın sponsoru ise Türkiye’de yolsuzlukları ve aldığı mahkumiyetlerle tanınan “Jet Fadıl” lakaplı Fadıl Akgündüz’ün Caprice Group oldu.

Milli Gazete’den Yimuçin Mercanoğlu’nun haberine göre, Kuala Lumpur’da Putra Ticaret Merkezi'nde gerçekleşen konferansta Caprice Group ile Malezya Teknoloji Üniversitesi arasında mutabakat metni imzalandı.

İslami standartları uygulayan ilk otel olması nedeniyle konferansa davet edildiği belirtilen Caprice Group, konferansın ana sponsorluğunu üstlenirken konferansa Türkiye'den katılan tek otel olma özelliği taşıyor.

İki gün sürecek olan konferansın ilk gününde (dün), otelcilik sektöründe kalitenin arttırılması, uygulamada karşılaşılan sorunlar, standartların belirlenmesi ve kriterler hakkında konuşuldu.

Konferansa Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Hollanda Rotterdam islam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmed Akgündüz, Al-Jawhara Otel Genel Müdürü Hani Lashin, islami idrak Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hashim Kamali, insaniah Üniversitesi Rektörü Prof. Dato Wira gibi akademisyenler konuşmacı olarak katıldı. Türkiye'den de 35 basın mensubu konferansı izliyor.

Jet Fadıl İslami usullere göre oteli anlattı

Konferasnta konuşan Caprice Group Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Akgündüz, Türkiye'de İslami usullere uygun ilk otel olan Caprice Palas'ı açma fikrinin nasıl doğduğunu anlattı. Akgündüz, "1994 yılında ailemle birlikte tatile gitmek üzere yola çıktık. Bayanlar için ayrı havuzu olan bir otel aradık, iki gün gezdik, ancak tatil yapamadan eve geri dönmek zorunda kaldık. Aradan bir yıl geçmişti. Satılık bir otelle ilgili teklif geldi. Değerlendirdik ve satın alma kararı verdik. Oteldeki kumarhaneyi kapatıp bir mescit açtık. Alkol servisini kaldırdık. Otelde sunulan ürünlerin helal olmasına dikkat ettik. Bayanlar için ayrı havuz oluşturduk" dedi.

"İnsanları helal endüstri konusunda eğitmeliyiz"


Programın açılışında konuşan Evrensel Kızılay Standartları Merkezi Malezya Başkanı Prof. Dr. İsmail İbrahim, "Otellerde namaz ve ezan saatleri bilinip, gerekli müeyyideler yerine getiriliyor mu? Kaldığımız otellerin ahlaki değerleri, inanç altyapısı nedir? islami standartlarda otel işletmek bizim vazifemizdir. Burada da Kur'an'ın ve Peygamberimizin öğretileri bize yol gösterecek. Helal gıda diyoruz, başka ülkelerden getiriyoruz. Niçin bunu Müslüman ülkelerden yapmayalım? Ürünlerin yüzde 80'i neden Müslüman olmayan ülkelerden gelsin ki? insanımızı helal endüstri konusunda eğitmeliyiz" diye konuştu.

Helal turizme Malezya'dan teşvik

Konuşmasına, "Türkiye'den bu kadar fazla insanı ilk defa görüyorum" sözleriyle başlayan Malezya Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sahol Hamid Abu Bakar, "İslami camia alkollü içecek satıp mı para kazanacak? Yoksa İslami kuralları mı uygulayacak? İslami standartları tesis etmek çok önemli. Hükümetimiz İslami standartların tesisine yönelik teşviklere açıktır" dedi.

“Oteller ‘helal’e göre düzenlenmeli”

Başkanlığını Prof. Dr. Faridah Hassan'ın yaptığı oturumda Malezya İslami idrak Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Haşim Kamali, İslam ilkelerinde otel yönetimi ve işletmelerindeki uygulamaları anlattı. Otellerin iç ve dış mimarisinin yanı sıra çalışan personelin giyimine ilişkin konuşan Prof. Dr. Kamali, "İslami ahlakın temelinde Allah'ın ihsan ettiği şeyleri göz önünde bulundurmak gerekir. Bu helal uygulamaların da esasıdır, insanlar eskiden helali sadece gıda için kullanıyorlardı. Artık bu, oteller için de kullanılmaya başlandı. Otelde sunulan yiyeceklerin helal olmasının yanında ezan, namaz saatleri ve en yakın ibadet yerlerini belirten bilgiler yer almalı" ifadelerini kullandı.

Jet Fadıl kimdir?

Avrupa’da 1998 yılında kurduğu JETPA Holding A.Ş. ile yaklaşık 14 bin Türk’ten topladığı 230 milyon avro ile kamuoyunun tanıdığı Fadıl Akgündüz, parasını aldığı kişilere “iflas” gerekçesiyle paralarını ödememişti.
Memleketi Siirt'te % 100 yerli ve Türk malı üretecek bir otomobil fabrikasını inşa etme projesiyle de gündeme gelen Akgündüz’ün 'İmza' adını verdiği otomobili hiç üretilmedi ve gurbetçilerden “kâr payı” ortaklığıyla para toplayan Akgündüz, paraları geri ödemedi. Geride kaba inşaatı bitmemiş bir fabrika bırakan Akgündüz, 2003'te yargılanmaya başlandı. Müebbet hapis cezası istenen Akgündüz, 1.5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 150 bin TL kefaletle serbest kaldı. 4 yıl 2 ay hapis cezası alan Akgündüz, hakkında tutuklama kararı çıkınca yurtdışına kaçtı.
2002’de bağımsız milletvekili seçildiği Siirt'e gelince tutuklandı ancak daha sonra yeniden serbest kaldı. Boşalan koltuğu için yapılan seçimden sonra başbakan  Recep Tayyip Erdoğan seçildi.Akgündüz'ün davası 2008'de zaman aşımından ötürü düştü.
Siirtspor'un başkanlığını yaptığı geçmiş dönemde Sergen Yalçın, Tanju Çolak ve Alpay Özalan transferleriyle adını duyuran Akgündüz, 22 Mayıs 2009 tarihinde tekrar Siirtspor'un başkanlığına seçildi.
Öte yandan 1 Kasım 2012 günü İstanbul’da mahkeme, JETPA Holding’in genel kurulunu iptal etti. Böylece anılan genel kurulda alınan kararlar hükümsüz oldu. Kararın Yargıtay’da kesinleşmesi durumunda Fadıl Akgündüz’ün JETPA Holding yönetim kurulu başkanlığı da iptal edilmiş olacak. Yeni süreçten, İstanbul Bayrampaşa’da inşa edilen Caprice Gold projesi de etkilenebilecek. Kayyım denetimine girmesi beklenen holdingin 750 milyon liralık varlığı bulunuyor.


06-12-2012 09:54

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar